Jak zorganizować wywóz gruzu budowlanego?

297

Gruz budowlany to inaczej niepotrzebne resztki materiałów budowlanych, a także chemii budowlanej, materiałów budowlanych czy opakowań. Ze względu na często niebezpieczny dla zdrowia żywych organizmów i środowiska naturalnego skład, nie mogą one być składowane w formie niezabezpieczonej oraz wyrzucane do zwykłych pojemników na śmieci. Wymagają odpowiedniej segregacji i wywiezienia na legalne wysypisko śmieci przez zajmującą się tym firmę. Konieczna jest także ich profesjonalna utylizacja w celu zneutralizowania niektórych niebezpiecznych związków. Kto odpowiada za wywóz gruzu budowlanego i w jaki sposób go zorganizować?

Co może być gruzem?

Pokruszony beton, połamane płytki, ścinki wełny mineralnej czy opakowania po farbach i tynkach to tylko niektóre przykłady materiałów budowlanych, które mogą być gruzem. Wszystkie one, w zależności od swojej struktury, mogą mieć charakter sypki (wyschnięty tynk czy zaschnięty klej) lub płynny (farby, grunty). Prawo polskie surowo zabrania wyrzucania takich odpadów do tradycyjnych pojemników na śmieci (czy to do recyklingu, czy biodegradowalnych). Wielkie gabaryty, ostre krawędzie i duży ciężar mogą stanowić zagrożenie dla osób realizujących wywóz odpadów komunalnych, natomiast chemiczny skład materiałów budowlanych to przede wszystkim duże zagrożenie dla środowiska naturalnego i otaczającego nas świata – niektóre składniki mogą powodować zatrucie ze strony układu pokarmowego lub działać drażniąco na układ oddechowy, blokując podstawowe czynności życiowe organizmów żywych. Takie odpady muszą zostać profesjonalnie usunięte z miejsca ich składowania w specjalnym kontenerze i zutylizowane.

Jak zorganizować wywóz śmieci?

Wywóz gruzu budowlanego to jeden z obowiązków, jaki spoczywa na inwestorze. Wszelkie pozostałości po budowie nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady komunalne, ani wystawiane w workach poza teren posesji do odbioru przez firmę zajmującą się wywozem odpadów. Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów grozi surową karą grzywny, dlatego warto odpowiednio wcześniej zorganizować profesjonalny wywóz gruzu, wybierając firmę komunalną lub organizując taki wywóz przez właściwy urząd miasta czy gminy. 

Odebrany z konkretnego miejsca kontener z gruzem w postaci resztek materiałów budowlanych i materiałów do ocieplenia trafia do segregowni, której pracownicy przeprowadzają selekcję w celu wybrania elementów, mogących zostać powtórnie wykorzystanych w postaci surowca wtórnego. Najlepszym przykładem efektem takiej selekcji jest kruszywo budowlane, które można z powodzeniem wykorzystać do różnych celów. Odpady, które nie mogą z różnych przyczyn zostać powtórnie wykorzystane, nie mogą trafić do ponownego obiegu i dlatego są wywożone na jedno z działających wysypisk śmieci, zaopatrzone w możliwe zabezpieczenia przed negatywnym oddziaływaniem na środowisko – chodzi tu głównie o migrację niebezpiecznych związków chemicznych do gleby.

Ile zapłacisz za usługę wywozu gruzu?

Odpowiedź na to pytanie przede wszystkim zależy od spodziewanej ilości gruzu, a tym samym – od wielkości i pojemności kontenera. Znacznie mniej zapłacisz za kontener o pojemności 1,7 m3 niż za kontener prawie trzydzieści razy większy, pomyślany głównie o dużych inwestycjach. Równie ważny jest okres, na jaki wypożyczamy ten kontener, dlatego tak ważne jest ustalenie tej kwestii zanim podejmiemy decyzję o jego wynajmie, aby zaplanować to na czas. Nieco mniej zapłacimy też za gruz w czystej postaci, niż za gruz wraz z innymi rodzajami odpadów – należy szczególnie dopilnować tego, co jest rzeczywiście wyrzucane przez ekipę budowlaną.