Wyjątkowy plenerowy spektakl w pałacu Ostrowskich „u Hrabiego”

345

Autor: Urząd Miasta

1 czerwca 2023 r. tomaszowianie będą mieli niepowtarzalną możliwość obejrzenia wyjątkowego spektaklu pt. „u Hrabiego”. Jest to wydarzenie plenerowe, którego tematem będzie życie i działalność Antoniego hrabiego Ostrowskiego herbu Rawicz i jego małżonki – Józefy z Morskich.

Spektakl zabierze widzów w minione czasy – początek wieku XIX. Wielka miłość hrabiostwa, ich codzienne życie, wspólne pasje, obowiązki zarządcy tomaszowskiego przemysłu tkackiego, umiłowanie nadpilickiej przyrody…, ale i smutny finał tego pięknego związku zostaną ujęte w poetyckie, wizualne i taneczne obrazy.

Widzowie zobaczą czasy minione i ważne dla Tomaszowa osoby na tle Muzeum Ostrowskich i przypałacowego parku w Tomaszowie Mazowieckim. Aktorzy przemówią autentycznymi słowami Antoniego hrabiego Ostrowskiego, które zachowały się w nielicznych już archiwalnych dokumentach – pamiętnikach, listach, wspomnieniach.

Bezcennym źródłem okazało się opracowanie prof. Elżbiety Wichrowskiej – „Twoja śmierć. Początki dziennika intymnego w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku” /Warszawa 2012/.

Warto podkreślić, że twórcy i aktorzy to tomaszowianie. Przedstawienie reżyseruje Karina Góra. Scenariusz do niego stworzyli – Karina Góra oraz Radek Maksymowicz, a w obsadzie zobaczymy aktorów Teatru „Trzcina”, którzy dziś są już absolwentami renomowanych szkół teatralnych.

W główne role wcielą się Klaudia Koścista i Wiktor Węgliński. Towarzyszą im również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Początek spektaklu planowa-ny jest na godzinę 21:30.

Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Zapraszamy.

Zadanie jest współfinasowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

Pełna obsada i twórcy spektaklu:

Józefa Ostrowska z domu Morska – Klaudia Koścista i Antoni hrabia Ostrowski – Wiktor Węgliński, Wehikuł czasu – Kamil Olczyk, Mojra – Maja Pinczewska oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Mazowieckim: Krystyn – Tymon Ćwiertnia, tkaczki/pokojówki – Anna Cuper, Natalia Zieleniak, Hanna Nippe, Oleksandra Veviur, Martyna Fornalczyk, Pola Warych, Julia Kaczmarek, Hanna Kowalczyk, zielarki – Maria Jaroma, Vanessa Winek, Oliwia Fałek, majordomus – Wiktor Pawlak, lokaj – Filip Marczewski.

Reżyseria Karina Góra, scenariusz Karina Góra,Radosław Maksymowicz, scenografia i kostiumy Małgorzata Baryś, wizualizacje, zdjęcia, projekt graficzny plakatu Dariusz Kwapisiewicz, światło i dźwięk FBI Dominik Czwartek, koordynacja Ewa Służewska, konsultacja historyczna prof. Elżbieta Wichrowska Uniwersytet Warszawski i Magdalena Sepkowska – Muzeum w Tomaszowie Maz. Kwartet smyczkowy Angelika Błaszczyk – Kociela, Kornelia Bielas, Karolina Ziętek, Zofia Krzysztofik, śpiew – Jagoda Jasnowska, aranżacja piosenki finałowej Piotr Goljat.

O twórcach i aktorach:

Karina Góra – muzyk, performer, pedagog, reżyser, twórca Teatru „TRZCINA”, malarka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Absolwentka PWST im. L.Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu – kierunek reżyseria teatrów dziecięcych i młodzieżowych, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem za spektakl „Poza czasem” pod kierunkiem dr hab.E. Ciszewskiej i prof.dr hab. K. Kulińskiego. Uczestnik MTV Hey Unplugged. Pracowała w musicalach „Disney Gala Night” w Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Swoje umiejętności doskonaliła podczas warsztatów dramy, tańca, ekspresji ruchu i pantomimy m.in. w klasie K. A. Thompson ; wokalnych u E. Zapędowskiej przy zespole teatralnym „Buffo” w Warszawie oraz Biennale Tańca w Poznaniu i Kaliszu. Na szczególną uwagę w jej twórczości zasługuje reżyseria spektaklu „Światy Edelmana” w ramach Dotknij Teatru 2019 , którego premiera miała miejsce w Centrum Dialogu im.M.Edelmana w Łodzi, a także reżyseria autorskich spektakli „Listy z getta”, „Encontrado ” realizowanych w przestrzeniach pofabrycznych i sakralnych Tomaszowa Mazowieckiego, OFF Piotrkowskiej w Łodzi , czy Muzeum Galicja w Krakowie. Aktorka Latającego Teatru Kantora. Współpracowała z prof. L. Mądzikiem („Źródło „), Pawłem Passinim (” Ważne okno – hommage dla Marii Stangret „), Magdaleną Miklasz („Kantor tu jest „,,”Jak obmyśliłem świat”). Reżyser projektu jazz i poezja „Moja Słodka Europejska Ojczyzna” K.Komeda/J. Ptaszyn Wróblewski Sextet z udziałem Andrzeja Seweryna w roli głównej i towarzyszących studentów PWSFi Tv , AM w Łodzi oraz AST ( wydział tańca w Bytomiu) podczas 4.Love Polish Jazz Festival .Od 1997 współpracująca z młodzieżą podczas zajęć i warsztatów teatralnych, muzycznych ze szczególną uwagą skierowaną na pracę z ciałem i głosem.

Klaudia Koścista – W okresie licealnym, w latach 2014-2017 była związana z Teatrem Trzci-na w Tomaszowie Maz. (w okresie 2014-2017). W roku 2014 zadebiutowała monodramem na podstawie tekstu A. Lenartowskiego „Wielki Piątek, czyli Kobieta Demon” w reż. Kariny Góry, który został wielokrotnie doceniony na festiwalach monodramów w całej Polsce. Obecnie absolwentka (od 2022 roku) Wydziału Aktorskiego w PWSFTViT w Łodzi (Łódzka Fil-mówka). Mogli ją Państwo oglądać w różnych produkcjach filmowych m.in. w serialu „Otwórz oczy” emitowanego na platformie Netflix, gdzie zagrała rolę Izy, czy „Powrót” dla CANAL +, w którym wcieliła się w rolę Dagi. Obecnie aktorka zaangażowana jest w pracę nad nowym serialem, a już niebawem możemy spodziewać się premiery filmu fabularnego z jej udziałem.

Wiktor Węgliński – Aktor amator – nie ukończył żadnej szkoły teatralnej. Należał do teatru Trzcina i tam osiągnął swoje artystyczne sukcesy, za największy z nich uważa grę na scenie u boku Andrzeja Seweryna w spektaklu do muzyki Krzysztofa Komedy. Miłośnik rock&rolla, sztuki przetrwania, literatury i kinematografii. Indywidualista. Z zawodu handlowiec.

Kamil Olczyk jest studentem 4. roku na Wydziale Sztuk Scenicznych w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Musical. Obecnie współpracuje z Teatrem STU w Krakowie, gdzie można go obejrzeć m.in. w roli Jaś-ka w „Weselu” czy w muzycznym widowisku „Songi Teatru STU” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Niedawno nawiązał również współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi, wcielając się w rolę Fiedki we wznowionym „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja. Młody artysta jest laureatem licznych konkursów i festiwali: – Grand Prix na 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, – Wyróżnienie na 1. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” w Łodzi, – Wicemistrzostwo Polski na Krajowych Mistrzostwach Międzynarodowej Organizacji Tańca IDO w kategorii Hip Hop duety dorośli.

Maja Pinczewska – Wielokierunkowa artystka łącząca aktorstwo, taniec, performance i choreografię. Wzbudza zainteresowanie swoją wszechstronnością i pasją do różnorodnych form sztuki. Obecnie jest studentką piątego roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie kształci się na Wydziale Teatru Tańca oraz jest absolwentką wydziału choreografii Krakowskich Szkół Artystycznych. Aktorka w spektaklu dyplomowym ,,Do jutra, do jutra!” w reż. Macieja Sajura oraz tancerka w spektaklu ,,Mokosz” w reż. Eryka Makohona. Na planie filmowym jako aktorka współpracowała m.in z Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem. Autorka wielu choreografii wykorzystywanych w komercyjnych projektach. Zafascynowana wyrażaniem i odkrywaniem tańcem i ruchem swojego prawdziwego ja. Artystka jest również związana z zawodem movement director, gdzie pracuje na planach filmowych. Jej zadaniem jest wydobycie indywidualnego języka ciała aktorów i modeli, dzięki czemu potrafi wnieść autentyczność i głębię do ich interpretacji. Nieustannie poszukuje nowych wyzwań i możliwości artystycznych które pozwolą jej rozwijać się i dzielić swoją pasją z publicznością.

Jagoda Jasnowska – ma 26 lat i pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie skończyła I Liceum Ogólnokształcące oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Tadeusza Wrońskie-go w klasie fortepianu. Czas studiów spędziła w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Aktorskim, na kierunku aktorstwo teatru muzycznego. Aktualnie jest aktorką Teatru Groteska w Krakowie, współpracuje również z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Teatrem Małym w Łodzi. W tym roku spektakl z jej udziałem, pt.: ” A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze” został wyemitowany w TVP1 jako Teatr Telewizji, jednocześnie jest grany na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Działa również w branży dubbingowej – jej głos można usłyszeć w m.in. w serialu „Wiedźmin” czy filmie ” Jurassic World: Dominion”.