Inwestycje w nieruchomości – jaką strategię wybrać?

341

Inwestować w nieruchomości można na różne sposoby, co pozwala działać na tym rynku osobom posiadającym różnej wielkości kapitał, czy akceptującym różny poziom ryzyka. Jaką strategię więc wybrać? Odpowiedź na to pytanie ułatwi krótka charakterystyka poszczególnych form inwestowania w nieruchomości, która znajduje się w niniejszym artykule.

Chcąc wybrać odpowiednią strategię inwestowania w nieruchomości warto dopasować ją do własnych potrzeb, możliwości finansowych, czy akceptowanego poziomu ryzyka. Warto również znać zalety każdej z niżej wymienionych strategii, które zostały bardziej szczegółowo przedstawione w artykule znajdującym się pod linkiem: https://listaprzetargow.pl/blog/inwestowanie-w-nieruchomosci-najbardziej-popularne-strategie/.

Wynajem długoterminowy

Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych form inwestowania w nieruchomości jest wynajem długoterminowy. Pozwala bowiem osiągać stabilny i niemal pasywny dochód, jednak warto mieć świadomość tego, że raczej nie będzie to możliwie najwyższa stopa zwrotu, którą można uzyskać z danej nieruchomości.

Wynajem krótkoterminowy

Inną możliwością zarabiania na nieruchomościach jest wynajem krótkoterminowy, który polega na wynajmie mieszkania lub domu na doby. Pozwala uzyskać wyższą rentowność niż wynajem długoterminowy, jednak forma ta wymaga zdecydowanie większego zaangażowania ze strony właściciela nieruchomości. Najwyższe stopy zwrotu uzyskuje się natomiast w najlepszych lokalizacjach, np. turystycznych.

Podnajem

Inwestować na rynku nieruchomości można nawet wtedy, gdy nie jest się jej właścicielem. Umożliwia to podnajem, czyli wynajmowanie osobom trzecim wynajętego wcześniej mieszkania. Oczywiście wymaga to zgody faktycznego właściciela nieruchomości.

Flipowanie

Popularną formą inwestowania na rynku nieruchomości jest flipowanie, czyli zakup mieszkań do remontu, a następnie odsprzedaż ich z zyskiem. Wymaga to umiejętności wyszukiwania rynkowych okazji oraz umiejętnego przygotowania mieszkania do sprzedaży, co podnosi jego wartość.

Przerabianie na pokoje

Zarabiać na nieruchomościach można także dzięki „przerobieniu” ich na pokoje. Sprawdza się to zarówno w przypadku najmu długo, jak i krótkoterminowego, gdzie właściciel wynajmuje oddzielnie poszczególne pokoje. Dobrym rozwiązaniem może być także przerobienie dużego lokalu na kilka oddzielnych apartamentów.

Inwestowanie w nieruchomości gruntowe

Chcąc pasywnie inwestować w nieruchomości warto rozważyć także zakup działki. Nieruchomość gruntowa z czasem może bowiem znacznie zyskać na wartości, co może nastąpić między innymi ze względu na jej podział i przekształcenie na działki budowlane. Istotne w tym przypadku jest to, że działki nie wymagają żadnej obsługi, czyli inwestor nie musi poświęcać czasu na zajmowanie się inwestycją po zakupie nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Kolejną formą inwestowania na rynku nieruchomości może być zakup nieruchomości komercyjnej. Wynajmowanie lokali firmom może być bowiem znacznie bardziej opłacalne niż wynajem długoterminowy mieszkań, a tego typu transakcje są z reguły znacznie bezpieczniejsze. Co istotne, nie wymagają również dużego zaangażowania ze strony właściciela w trakcie trwania umowy najmu.