7. Love Polish Jazz Festival – zaczynamy nabór na warsztaty jazzowe

372

Autor: MCK

Jeśli Twoją pasją jest muzyka i śpiew, chcesz poznać ich tajniki w jazzowej odsłonie i masz minimum 13 lat, nie może Cię zabraknąć na warsztatach jazzowych, organizowanych w ramach 7. edycji Love Polish Jazz Festivalu. Odbędą się one od 11 do 14 września w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50 w Tomaszowie Mazowieckim. Udział w nich jest bezpłatny.

Do prowadzenia zajęć warsztatowych, które odbywać się będą w małych grupach, zaproszeni zostali znakomici pedagodzy i artyści, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, zdobywaną przez wiele lat w czasie działalności estradowej.

Wokal doskonalić będzie można pod kierunkiem Janusza Szroma. Adam Wendt pokaże uczestnikom warsztatów różnego rodzaju techniki gry na instrumentach dętych, które będą mogli wykorzystywać w czasie improwizacji jazzowych. Sebastian Frankiewicz przekaże swoją wiedzę na temat gry na perkusji jazzowej, a uczestników grających na instrumentach klawiszowych szkolił będzie Dominik Wania. Tomasz Grabowy poprowadzi zajęcia z technik gry jazzowej na gitarze basowej, zaś Artur Lesicki pokaże jak w stylu jazzowym grać na gitarze elektrycznej.

W trakcie warsztatów będzie możliwość uzyskania indywidualnych porad i wsparcia w rozwoju umiejętności, jak również nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i inspiracji.

Jesteś zainteresowany/a? Nie czekaj, zapisz się już dziś! Wystarczy, że prześlesz do nas na adres: zgloszenia@mck-tm.pl wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową (do pobrania w linku pod tekstem) lub wypełnisz elektroniczną kartę zgłoszeniową (https://cutt.ly/7LPJFwarsztaty2023). Możesz również uzupełnić ją osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim.

Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 31 sierpnia 2023 r. lub z chwilą wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury pod adresem e-mail: impresariat@mck-tm.pl lub telefonicznie pod numerem 44 712 23 69.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Zastrzegamy sobie również możliwość wstępnej kwalifikacji na warsztaty.

Zapraszamy!

Plan warsztatów:

11–13.09.2023 r. (poniedziałek–środa) – zajęcia w sekcjach.
Planowany dzienny harmonogram warsztatów:

  • 10.30–13.30 – zajęcia instrumentalne (wyjątkowo w poniedziałek, przed zajęciami, o godz. 10 spotkanie organizacyjne),
  • 13.30–15.30 – przerwa obiadowa
  • 15.30–17.30 – granie w zespołach, wykłady grupowe.

12 i 13.09.2023 r. (wtorek–środa) w Galerii Arkady przy ul. Rzeźniczej 4 w Tomaszowie Maz. od godz. 19.30 planowane są koncerty klubowe.

14.09.2023 r. (czwartek) o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50 odbędzie się koncert finałowy uczestników warsztatów.

Opis warsztatów:

WARSZTATY WOKALNE
Prowadzący:
Janusz Szrom

W czasie warsztatów odbędą się zajęcia ogólnomuzyczne, tj.: ćwiczenia emisyjne, oddechowe, dykcyjne, rozgrzewka mowy i ćwiczenia rytmiczne. Dodatkowo zaplanowane są zajęcia z pracy nad ruchem scenicznym oraz pracy z mikrofonem. Uczestnicy będą ćwiczyć kontrolę oddechu, artykulację, intonację, frazowanie i improwizację wokalną. Będą doskonalić swój unikalny styl improwizacji. Dowiedzą się co to harmonia jazzowa, co pomoże im w lepszym zrozumieniu i interpretacji utworów jazzowych.

Uwaga! Uczestnicy są proszeni o nuty (podstawowy zapis) wybranego utworu lub podkład muzyczny.

Janusz Szrom (prof. dr hab.) – muzyk, pedagog i publicysta. Jazzowy Wokalista Roku wg plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009–2014. Krytyk–Dziennikarz Roku 2019 i 2020 wg Plebiscytu Stowarzyszenia Jazz Melomani. Udekorowany Medalem Gloria Artis (brązowy oraz srebrny) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”. Dwa z jego albumów osiągnęły status złotej płyty: „Straszni Panowie trzej” oraz „Pogadaj ze mną”.

Autor publikacji: Andrzej Zaucha Song Book (trzytomowa monografia (śpiewnik), Warsztaty Muzyczne w Chodzieży 1971–2020. Monografia (2020). Księga Polskich Standardów, rubryka redagowana od roku 2017 w branżowym magazynie „Jazz Forum”, w którym zamieszcza nuty oraz opisuje historię narodzin najpiękniejszych polskich piosenek. Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

WARSZTATY Z ZAKRESU NAUKI GRY NA INSTRUMENTACH KLAWISZOWYCH

Prowadzący: Dominik Wania

W trakcie zajęć warsztatowych uczestnicy dowiedzą się m.in., jaką rolę w zespole jazzowym pełni fortepian. Zapoznają się z pianistyczną literaturą jazzową, a także zostaną zapoznani ze skalami stosowanymi w muzyce jazzowej. Na zajęciach prowadzący zaprezentuje wybrane aspekty gry solowej. Uczestnicy będą również doskonalić poczucie „time’u” oraz umiejętności improwizacji jazzowej.

Dominik Wania – rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać, grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Płyta „Ravel”, nagrana w trio, została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. Czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”. Pianista Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA SAKSOFONIE I INSTRUMENTACH DĘTYCH

Prowadzący: Adam Wendt

W trakcie zajęć warsztatowicze zostaną zapoznani z zasadami muzyki oraz zdobędą umiejętności gry w zespole. Zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące pracy z instrumentem, technik kształtowania dźwięku, frazowania, artykulacji, rytmu, harmonii, metod współpracy między solistą a zespołem.

Adam Wendt – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz festiwalach jako saksofonista, kompozytor i aranżer. Jako solista i muzyk sesyjny współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop. Laureat wielu nagród zespołowych, jak i indywidualnych.

W 1990 roku, będąc muzykiem grupy, z zespołem Walk Away otwierali Europejskie koncerty Milesa Davisa. Nagrywa i koncertuje ze światowymi znakomitościami jazzu i bluesa. Przez kilka lat był członkiem popularnego zespołu Leszcze, z którym nadal współpracuje. Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 80 płyt (9 autorskich). Jest pomysłodawcą i założycielem zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespoły: Adam Wendt Power Set oraz Adam Wendt Acoustic Set z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi. Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej zajmuje się też nauczaniem w szkołach i na warsztatach muzycznych.

WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA INSTRUMENTACH PERKUSYJNYCH

Prowadzący: Sebastian Frankiewicz

Podczas warsztatów zostaną omówione współczesne zestawy perkusyjne na tle historycznych instrumentów perkusyjnych, których używano od zarania dziejów. Dodatkowo prowadzący opowie o rytmach stosowanych w muzyce jazzowej w szerokim rozumieniu. Pokaże również różne techniki i sposoby grania z punktu widzenia instrumentów posiadanych przez uczestników warsztatów.

Sebastian Frankiewicz – perkusista. Jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2000 do 2002 roku stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kolejnych latach członek zespołów m.in.: J. Muniaka, Z. Namysłowskiego, M. Urbaniaka, A. Dutkiewicza. Koncertuje z: Kubą Stankiewiczem, Jerzym Małkiem, Katarzyną Cerekwicką, Grażyną Auguścik, Lorą Szafran, Markiem Dyjakiem, Agą Zaryan oraz Orkiestrą Tomasza Szymusia. Ma na swoim koncie złotą płytę za projekt „Pogadaj ze mną” z tekstami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Nahornego. Występował na festiwalach jazzowych m.in. w: Buenos Aires, Londynie, Wiedniu, Baku, Petersburgu, Tel Avivie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu, Kiszyniowie, Moskwie, Kopenhadze. W 2012 roku trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody Fryderyk za debiutancką płytę „Pathfinder”. Wydana w 2021 roku kolejna płyta zespołu zatytułowana „Overtones” została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko krytyków muzycznych. Od 2016 roku jest asystentem w klasie perkusji jazzowej na Uniwersytecie Rzeszowskim. W swoim artystycznym dorobku ma około 40 nagranych płyt. Obok aktywności pedagogicznej i koncertowej dużą część jego działalności stanowi praca muzyka sesyjnego zarówno w studio, jak i przy produkcjach telewizyjnych.

WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA GITARZE ELEKTRYCZNEJ

Prowadzący: Artur Lesicki

Warsztatowicze zostaną zapoznani z podstawowymi technikami gry na gitarze elektrycznej oraz zasadami muzyki. Dodatkowo prowadzący przekaże im rady dotyczące gry w zespole. Omówione i zaprezentowane zostaną również zagadnienia dotyczące: pracy z instrumentem, wiedzy o instrumencie, kształtowania dźwięku, frazowania, rytmu, harmonii, melodii, artykulacji, technik mix, innych technik gitarowych (Banding, Arpeggio). Uczestnicy poznają też metody, które będą przydatne do uzyskania harmonii między solistą a zespołem. Ponadto zostaną przekazane im informacje na temat brzmienia instrumentu oraz podstaw jego konfiguracji.

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor, doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, wykładowca Katedry Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Nominowany do nagrody Fryderyk 2016 (album Napiórkowski – Lesicki Celuloid). Uprawia różne gatunki muzyki, głównie jazz. W swoim dorobku ma około czterdziestu płyt. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove, według magazynu Jazz Forum najlepszy zespół jazzu elektrycznego 2003 i 2004 roku. Pierwszy album zespołu wydany przez światowy koncern PolyGram (obecnie Universal) niedługo po polskiej premierze został umieszczony w światowym katalogu firmy. Płytę własnej grupy – Artur Lesicki Acoustic Harmony An Unbelievable Silence uznano za najlepsze wydawnictwo jazzowe 2004 roku miesięcznika Gitara i Bas. Artur Lesicki współpracował m.in. z: Funky Groove (lider), Acoustic Harmony (lider), Krzysztofem Kiljański, Gordonem Haskellem, Dorotą Miśkiewicz, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Katarzyną Groniec, Zbigniewem Namysłowskim,  Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, orkiestrami: Tomka Szymusia, Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby. Występował na wszystkich liczących się festiwalach jazzowych, a także wielokrotnie za granicą, m.in. w Japonii, Chinach, Francji, Włoszech, Rosji, Niemczech czy Holandii. Jako muzyk sesyjny nagrywał muzykę teatralną oraz filmową, m.in.: uhonorowaną wieloma nagrodami ścieżkę dźwiękową Jana Kantego Pawluśkiewicza do filmu „Papusza”, big-bandowe standardy w filmie J. Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, muzykę do obrazów Waldemara Krzystka czy kompozycje teatralne Leszka Możdżera. Uczestniczył w niezliczonej liczbie programów telewizyjnych, m.in.: Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd, jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy i Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas swojego ponad 25-letniego doświadczenia pedagogicznego miał swój udział w wychowaniu całej rzeszy znakomicie funkcjonujących na profesjonalnym rynku muzycznym gitarzystów. Wieloletni wykładowca warsztatów jazzowych w Puławach, Blues nad Bobrem i wielu innych. Autor cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych – dwuczęściowej szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”. Twórca autorskich programów nauczania gitary jazzowej, brał udział jako ekspert w pracach CEA. Od kilku lat prowadzi we Wrocławiu własną Szkołę Gitary Artura Lesickiego. Od 2020 roku oferta szkoły jest dostępna na platformie online, pod adresem Arturlesicki.online.

WARSZTATY Z ZAKRESU GRY NA GITARZE BASOWEJ

Prowadzący: Tomasz Grabowy

Warsztaty z gitary basowej poprowadzone będą dla uczestników, niezależnie od preferowanego przez nich stylu muzycznego, techniki gry oraz bez względu na poziom prezentowanych przez nich umiejętności. Będą miały na celu kształtowanie brzmienia, proporcji oraz spójnego grania z sekcją rytmiczną. Zaprezentowane zostaną różne style wydobywania dźwięków na gitarze basowej za pomocą różnych technik: kostką, palcami, kciukiem. Będą też przeprowadzone ćwiczenia z adeptami warsztatów z zakresu kreowania różnych brzmień gitary basowej za pomocą różnego rodzaju przetworników i aparatury.

Tomasz Grabowy – pierwszym znanym zespołem współtworzonym przez muzyka był kwartet „Funky Groove” (od 1994 roku). Z formacją tą brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych, m.in.: Jazz Jamboree, Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą. Od 1995 roku Tomasz Grabowy jest członkiem grupy Walk Away. Pod tym szyldem muzyk odbył wiele tras koncertowych z gwiazdami jazzu światowego formatu, tj.: Mino Cinelu, Frank Gambale, Eric Marienthal, Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach. Jako niezależny muzyk współpracował również z: Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Dave’em Samuelsem (ex Spyro Gyra), Henrym McCulloughem (ex Joe Cocker). Z tym ostatnim brał udział w trzech trasach koncertowych na terenie Irlandii.

Oprócz udziału w Walk Away Tomasz Grabowy współpracuje ze Zbigniewem Lewandowskim, Leszkiem Cichońskim (kultowa postać wrocławskiej gitary), Mike Russell Band, MFA Kera Band, Trio Marka Radulego, Zbyszek Jakubek kwartet, Wolna Grupa Bukowina oraz realizuje autorski projekt (wraz z Miłoszem Rutkowskim) – Vibraslap. Od wielu lat Tomasz Grabowy zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych (m.in.: nagroda w kategorii Najlepsza Sekcja Rytmiczna oraz Płyta Roku 2002 – Go to Chechua Mountain – Funky Groove – ankieta magazynu Gitara i Bas oraz tytuł najlepszego zespołu jazzu elektrycznego – Funky Groove – w ankiecie czasopisma Jazz Forum 2003). W latach 2006-2019 nauczał w klasie gitary basowej Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wspólnie z Miłoszem Rutkowskim wydał autorską płytę CD – „Vibraslap” (2010), „Different Worlds” (2019). Jest autorem książki instruktażowej dla basistów „Moja Basówka” (2009 r.) oraz „Szkoła Improwizacji w Pochodach Basowych” (2017 r.). Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne między innymi w Bolesławcu – Blues nad Bobrem.

Warsztaty jazzowe sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Partnerem Głównym 7. LPJF jest ORLEN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

7LPJF_warsztaty-regulamin

7LPJF_warsztaty-karta-zgłoszenia

Formularz elektroniczny: https://cutt.ly/7LPJFwarsztaty2023

7LPJF_warsztaty-zgody