Odpowiedzą za posiadanie narkotyków i papierosów bez polskich znaków akcyzy

133

Autor: aspirant sztabowy Aleksandra Cieślak KPP

Tomaszowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. W ich mieszkaniach funkcjonariusze zabezpieczyli ponad kilogram marihuany, prawie 80 gramów amfetaminy i ponad 110 tysięcy sztuk papierosów. Oboje usłyszeli już zarzuty.

Tomaszowscy kryminalni z Zespołu d/w z Przestępczością Narkotykową uzyskali informację o mieszkańcu, który może posiadać zabronione prawem środki odurzające. Mężczyzna był poszukiwany w związku z sądowym nakazem odbycia kary pozbawienia wolności. 6 grudnia 2023 roku około godziny 10:00 policjanci zauważyli mężczyznę w oknie domu, w którym się ukrywał. Funkcjonariusze weszli do środka, gdzie zatrzymali typowanego 29-latka. W pokoju policjanci znaleźli dwie torebki foliowe z zawartością białego proszku o wadze prawie 80 gramów oraz dwie torby foliowe z zielonym suszem o wadze ponad kilograma. Ponadto w zajmowanym przez niego domu ujawniono ponad 110 tysięcy sztuk papierosów nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Funkcjonariusze podejmując dalsze czynności w sprawie, pojechali do miejsca zamieszkania właściciela domu, którym okazał się 42-letni tomaszowianin. W wyniku przeszukania jego mieszkania policjanci znaleźli 119 sztuk papierosów. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do tomaszowskiej Komendy. Po badaniu próbek specjalistycznym testerem do narkotyków ustalono, iż zabezpieczony susz to marihuana, a biały proszek – amfetamina. Obaj zatrzymanym przedstawiono zarzuty. 29-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii za to przestępstwo grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec 29-latka trzy miesiące tymczasowego aresztowania.
42-latkowi przedstawiono zarzut posiadania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Za paserstwo akcyzowe grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Uszczuplenie podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wyniosło w tym przypadku ponad 130 tysięcy złotych.