NA NISKIEJ – będzie nie tylko klubem dla ludzi powiązanych z tą ulicą. Pod tym szyldem kryją się również nieformalne, bez żadnych obligacji WARSZTATY TWÓRCZE – nowe miejsce spotkań twórczych i towarzyskich dla tych wszystkich, znajomych i nieznajomych, którzy zainteresowani są jak najszerzej rozumianą kulturą i sztuką. Bez sztampy i fanfar, bez wzniosłych słów bez pokrycia. Wiesiek to takie „artystyczne zwierzę”, co swoim szczerym, szerokim uśmiechem, ukrywającym, a właściwie – odkrywającym nieskończoną dobroć i niespotykaną charyzmę, przyciąga do siebie jak magnes ludzi dobrej woli. Jest dobrze znany w kręgach zbliżonych do Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie (jest członkiem owego), a także do nieformalnego klubu wielbicieli Księgarni Basi Goździk na Placu Kościuszki oraz jej samej.
W majowy wieczór NA NISKIEJ w Brzustowie, Wiesiek Fiszbach zaprezentuje swoje najnowsze, powstałe w Berlinie obrazy, których idea kręci się wokół rozważań na temat: „Dekalog a feminizm”. Artysta nie wątpi, że luźna atmosfera przy ognisku i lampce wina będzie sprzyjała wymianie poglądów. Wśród gości zapowiedzieli się: plastycy z tomaszowskiego SAP-u i ich przyjaciele, znany łódzki artysta plastyk – Marek Nadolny oraz „chłopaki z Niskiej”: Józek Stefański z akordeonem, Włodek Votka z gitarą, i ja, Edek Wójciak – ze swoimi książkami.
Wiesław Fiszbach. Człowiek wielu talentów. Od dziecka wykazywał niezwykłe zainteresowanie malarstwem. Rysował i malował gdzie się dało i czym się dało. Kiedy podrósł, zainteresował się siatkówką. Urodzony w 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie), absolwent miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego (1968) i olsztyńskiej AWF(1974), gdzie otrzymał tytuł magistra W-F-u. Od najmłodszych lat (szkoła podstawowa) grał w siatkówkę, która była modna w tym mieście dzięki trenerowi Edmundowi Wojewódzkiemu. Grał w znakomitym towarzystwie, razem z wielokrotnym reprezentantem Polski, mistrzem świata oraz mistrzem olimpijskim, Wiesławem Gawłowskim. Kiedy razem wprowadzili Lechię Tomaszów do I ligi, ich drogi rozeszły się: jeden Wiesiek (Gawłowski) trafił do AZS AWF Warszawa, drugi (Fiszbach) do AZS-u Olsztyn.
Kreusberg i Neukoeln. Piękne dzielnice Berlina, zamieszkałe przez cyganerię artystyczną. Otworzyliśmy tam Warsztat-Galerię i nazwaliśmy ją ”Na Kole”, z powodu wielkiej dziury w murze, o której ciekawskim powiadam, że została wykonana przez uderzenie moją własną głową w ten mur. Niemcy, myśląc, że nazwa jest francuska, wymawiają ją z akcentem na ostatnią sylabę, co daje komiczny efekt.
Edek Wójciak
PS
Miejsce i data inauguracyjnego spotkania, Warsztatów NA NISKIEJ: Brzustów 206, Kolonia II. Piątek, 15 maja od godziny 18:00 do …aż do końca.
Bliższych informacji udzielą:
Wiesiek: 506 121 693
Edek: 781 499 152