Czy wiecie, że większość Polaków byłaby w stanie każdego miesiąca odkładać pieniądze? Chociaż wiele osób twierdzi, że nie ma możliwości generowania oszczędności, jest to nieprawda. Wszystko zależy od optymalnego zarządzania własnymi finansami. Polacy nadal jeszcze nie pojęli tej sztuki. Warto poznać jednak ten temat bliżej, bo faktem jest, że nasze społeczeństwo się bogaci. Mamy więc czym dysponować.
Ile osób oszczędza?
Okazuje się, że tylko połowa Polaków odkłada pieniądze. Pocieszający jest fakt, że kolejnych 30% ma zamiar robić to w niedalekiej przyszłości. Najczęściej udaje nam się odłożyć około 100 złotych z każdej wypłaty. Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że optymalna sytuacja zakłada miesięczne oszczędności w kwocie co najmniej 250 złotych. Na takie może pozwolić sobie tylko 20% z nas.
Co wiemy o finansach?
Zastanawiające jest to, że większość Polaków przyznaje, iż wiedzę o zarządzaniu finansami pozyskuje z reklam. Naszym zdaniem nie jest to akurat wiarygodne źródło informacji. Dopiero na drugim miejscu wymieniana jest szkoła albo rodzice. Jeszcze mniej osób wskazuje na ekspertów finansowych albo na przykład pracowników banków, którzy czekają na potencjalnych klientów w oddziałach.
Właśnie niewiedza sprawia, że nadal boimy się inwestować oszczędności. Większość Polaków odkłada do przysłowiowej skarpety, zamiast lokować pieniądze w banku. Znaczną nieufność do tych instytucji wykazują przede wszystkim seniorzy.
Inwestycje Polaków
Z osób, którym udaje się regularnie odkładać nadwyżki pieniędzy, tylko 20% je inwestuje. Polacy nie lubią jednak agresywnych form inwestowania. Nie liczą na duży zarobek, ale raczej pewność i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego najczęściej zakładają konto oszczędnościowealbo otwierają lokatę terminową. Nie chcemy „zamrażać” swoich środków na długi czas, lubimy mieć swobodę dysponowania własnymi pieniędzmi. Nadal boimy się też ryzyka utraty wniesionego kapitału.
Konto oszczędnościowe i lokata dają nam pewność zwrotu ulokowanych środków. Prognozy Każdego roku odnotowuje się coraz większe przychody polskiego społeczeństwa. Jednocześnie mniej wydajemy, co może świadczyć o większej świadomości w kwestii zarządzania finansami.
Racjonalne wydatki to podstawa
Coraz częściej na zakupy wybieramy się z listą zakupów. Wzrost świadomości odnośnie konieczności generowania oszczędności i ich inwestowania to również efekt informowania społeczeństwa. Coraz częściej to same banki realizują kampanie społeczne, które mają na celu nie tylko nabywanie ich produktów, ale rzeczywistą pomoc w zarządzaniu pieniędzmi.
Pamiętajmy, że nasze pieniądze są całkowicie bezpieczne tylko wtedy, gdy trzymamy je na koncie w banku. Skarbonki i domowe sejfy już dawno powinny odejść do lamusa.