Czym zajmuje się florystyka?

0
436

Termin florystyka ma dwa znaczenia. Z jednej strony, to dział botaniki, który zajmuje się ustalaniem spisu gatunków roślin znajdujących się na określonym terenie. Z drugiej, to inaczej bukieciarstwo, czyli sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych. Floryści wykorzystują do tworzenia koncepcji odpowiednie rodzaje kwiatów, biżuterii, ozdób i naczyń.

Rodzaje florystyki

W zależności od tematyki kompozycji kwiatowych wyróżnia się kilka rodzajów florystyki:

  • świąteczną – związaną ze świętami kalendarzowymi: Adwentem, Bożym Narodzeniem, Wielkanocą
  • ślubną – dotyczącą dekoracji kościoła, sali weselnej, dodatków dla Pary Młodej, samochodu
  • żałobną – obejmującą przygotowanie wieńców pogrzebowych, zdobienie urny lub trumny
  • komunijną – dotyczącą tworzenia bukietów i wiązanek komunijnych
  • okolicznościową – związaną z innymi okazjami jak imieniny, urodziny, rocznice ślubu

Koncepcje kwiatowe muszą być spójne i współgrać z charakterem uroczystości. Ważne, by przygotowane kompozycje były trwałe, a zarazem estetyczne i przykuwające uwagę.

Zawód: florysta

Florystą może zostać każdy, kto posiada pewien zmysł estetyki i pasjonuje się kwiatami. Dobry fachowiec posiada szeroką wiedzę z zakresu komponowania kwiatów, nowych trendów dotyczących rodzajów roślin, kolorystyki, odpowiednich naczyń. Wiele uczelni oferuje kursy florystyczne, które przygotowują do pracy w zawodzie. Niewątpliwie ważnym czynnikiem, który sprawia, że osoba staje się świetnym florystą jest pasja do kwiatów i zainteresowanie trendami florystycznymi. Niezbędna jest ciekawość i chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy.

Sposoby układania kwiatów zmieniały się na przestrzeni epok. W starożytności poza walorem estetycznym kwiaty miały wartość symboliczną, oznaczały miłość do kobiety, uznanie dla zwycięzcy, za ich pomocą oddawano również cześć bogom. W średniowieczu bukiety tworzono zazwyczaj z roślin rosnących na polach lub nieopodal domu, głównie ziół. Okres odrodzenia charakteryzował się okazałymi bukietami, które zdobiły wnętrza bogatych domów. W baroku kompozycje kwiatowe odznaczały się przepychem i pompatycznością, a w rokoko modne były miękkie linie oraz lekkość kompozycji.

Obecnie dominuje ogromna różnorodność w tworzeniu form kwiatowych i mnogość dodatków oraz dekoracji. Floryści przygotowują projekty zgodnie ze swoimi wizjami oraz florystycznymi modami. Charakterystyczną cechą współczesnej florystyki jest zmienność wzorów i pojawianie się coraz to nowych trendów.

Gdzie kupić akcesoria?

Florystyka to nie tylko układanie bukietów, to tworzenie estetycznych koncepcji, w których jednym z elementów są kwiaty. Dopełnieniem całej kompozycji są dodatki: biżuteria i ozdoby. Wiele ciekawych inspiracji i przedmiotów można znaleźć w sklepach internetowych z narzędziami do prac plastycznych. Firma loveart.pl oferuje szeroki asortyment dodatków i ozdób. W sklepie dostępne są m.in. brokaty, cyrkonie, druty florystyczne, gąbki, koraliki, naklejki i wiele innych. Loveart do jeden z czołowych dystrybutorów akcesoriów dla florystów, działa na polskim rynku od 20 lat. Firma posiada tak różnorodną ofertę, że każdy fachowiec znajdzie tam coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o