„Dla Ciebie chwila – dla kogoś życie”

745

Akcja honorowego dawstwa szpiku kostnego na terenie zakładów Grupy Paradyż

Zakończyła się trwająca od kwietnia akcja, której celem było pozyskanie potencjalnych dawców szpiku kostnego spośród pracowników Grupy Paradyż. W dniach 22 oraz 23 czerwca br. na terenie zakładów w Tomaszowie Mazowieckim i Opocznie odbył się jej finał, gdzie chętne osoby oddały próbki krwi, tym samym bez konieczności wychodzenia z pracy, ich dane zarejestrowane będą w ogólnopolskim Centralnym Rejestrze Potencjalnych Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie przekazane zostaną do ogólnoświatowej bazy BMDW.

Inicjatywa pod hasłem „DLA CIEBIE CHWILA – DLA KOGOŚ ŻYCIE” została zorganizowana przez Grupę Paradyż we współpracy z Centralnym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Akcja rejestracji była poprzedzona szeroko zakrojoną kampanią informacyjną. W całość aktywnie włączyła się Anna Tępińska – Marcinek, Współwłaściciel i Wiceprezes Zarządu Grupy Paradyż, która została ambasadorką idei dawstwa szpiku wśród pracowników.

– W czasie ostatnich miesięcy za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych, przekazaliśmy pracownikom komplet fachowych materiałów, których celem rozwianie ewentualnych obaw oraz wątpliwości związanych z przeszczepem szpiku  – tłumaczy Anna Tępińska Marcinek. Dowiedzieli się między innymi o skali problemu, uzyskali odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące procedury pobierania szpiku i jej bezpieczeństwa. Dzięki temu, chęć przyłączenia się do akcji zadeklarowało ponad 60 osób, co niewątpliwie przyczyni się do powiększenia polskiego i światowego rejestru dawców niespokrewnionych  – dodaje Wiceprezes.

– Sam proces rejestracji potencjalnego dawcy zajmuje ok. 5 min. Wystarczy wypełnić krótką ankietę zdrowotną oraz oddać 5 ml krwi. Naszym celem jest systematyczne powiększanie bazy potencjalnych dawców. To bardzo istotne, ponieważ jedynie co czwarty chory znajduje spokrewnioną, zgodną genetycznie osobę  do przeszczepu rodzinnego, a jedynym ratunkiem dla kolejnych 70 % osób, jest dawca z Centralnego Rejestru Niezpokrewnionych, Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej –tłumaczy Bogusław Tymoniuk, diagnosta laboratoryjny z Ośrodka Dawców Szpiku w Łodzi. – Jestem pod wrażeniem świetnej kampanii informacyjnej i bardzo dobrej organizacji ze strony Ceramiki Paradyż. Dzięki temu akcją zainteresowało się wielu pracowników, a nasza łódzka baza potencjalnych dawców powiększyła o kolejne osoby.

Co 60 minut jedna osoba w Polsce dowiaduje się o tym, że choruje na białaczkę. Co druga z nich nie znajduje dawcy. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep zdrowych komórek od niespokrewnionych osób. Prowadzony w Polsce Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zawiera wpisy ponad 1 miliona potencjalnych dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Tylko jedna trzecia Pacjentów potrzebujących przeszczepienia znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałym szansę na życie mogą dać tylko dawcy niespokrewnieni. Prawdopodobieństwo zgodności pomiędzy dawcą niespokrewnionym, a osobą chorą waha się pomiędzy 1:1000 a 1:500 000, dlatego systematyczne powiększanie bazy zarejestrowanych dawców jest tak istotne.