Finał projektu – „Jestem flisakiem – zawód moich pradziadów

780

W minioną niedzielę 9 września w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filii Skansen Rzeki Pilicy odbyło się wydarzenie finałowe projektu pn. „Jestem flisakiem – zawód moich pradziadów”. Projekt był współfinansowany przez Łódzki Dom Kultury – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Trwał na przełomie lipca i września, a podczas jego realizacji odbyły się cztery tematyczne działania. Finał projektu prowadzony był przez panią dyrektor MCK w Tomaszowie Maz. Annę Zwardoń i kierownika filii MCK Skansenu Rzeki Pilicy Zbigniewa Cichawę.

Podczas działania finałowego największą atrakcją był koncert jedynej w Polsce Kapeli Flisackiej z Ulanowa „Folk Band”. Kapele za cel stawia sobie kultywowanie i rozpowszechnianie tradycji flisackich w całym kraju. Dzięki wykonanym utworom przybliżyła uczestnikom trudny i niebezpieczny fach jakim było flisactwo.

Dużym zainteresowaniem w tym dniu cieszyły się warsztaty kulinarno-etnograficzne, podczas których dzieci mogły samodzielnie wykonać tradycyjne „flisackie chlebki”. Chlebki wykonywane były z mąki pszennej, żytniej lub orkiszowej z dodatkiem ziaren słonecznika, sezamu i siemienia lnianego. Warto zaznaczyć, że dzieci bardzo chętnie wybierały do wykonania wypieków mąki pełnoziarniste. Jednym z elementów działania były próby wypieku placków chlebowych w glinianych piecach wykonanych przez dzieci podczas wcześniejszego działania. Próby te zakończyły się sukcesem.

Szczególna niespodzianka czekała na uczestników wcześniejszych działań ceramicznych i wikliniarskich. Podczas wydarzenia finałowego otrzymali oni atrakcyjne upominki za udział w projekcie i uczestnictwo w wydarzeniu finałowym. Nagrody zakupione ze środków Łódzkiego Domu Kultury zostały wzbogacone upominkami przekazanymi przez: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowiecki, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Stowarzyszenie Dolina Pilicy oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Dodatkowo dzieci uczestniczące w warsztatach kulinarno-etnograficznych otrzymały nagrodę w postaci lodów z firmy „Lody przygody”, która gościła w tym dniu w Skansenie.

Serdeczne podziękowania składamy partnerom projektu, którzy wspierali nasze działania zarówno od strony merytorycznej, jak i medialnej: portalowi Nasz Tomaszów, Fundacji INNOWACJE TM, Radiu FAMA, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Maz., Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz., Stowarzyszeniu Amatorów Plastyków z Tomaszowa Maz., Stowarzyszeniu Dolina Pilicy, Ceramice Paradyż oraz TV Amazing.

Na zakończenie działania wszyscy obecni w Skansenie mogli zasiąść do wspólnego biesiadowania przy ognisku. Czas uczestnikom umilała ponownie Kapela Flisacka z Ulanowa „Folk Band”, a wszyscy chętni mogli skosztować kiełbasek z ogniska.

Celem naszego projektu było poszerzenie wiedzy na temat lokalnej kultury i historii poprzez przybliżenie zawodu flisaka. Ta grupa zawodowa stanowiła ważny element w codziennej przestrzeni nadpilicza. Poszczególne działania projektu miały za zadanie zapoznać uczestników z obyczajami, pracą i codziennymi trudami nadpilicznych flisaków. Wszystkie działania projektu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy