„Ociupinka” Hiszpanii w II LO

566

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

CARMEN LORIENTE DURÁN , którą mogliśmy spotykać w naszej szkole od minionego wtorku do piątku, jest nauczycielką angielskiego w hiszpańskiej szkole językowej ESCUELA OFICIAL DE IDIOMAS RIO VERO w BARBASTRO (HUESCA). Jej pobyt w Tomaszowie w dniach 18-23 marca 2019 był obserwacją pracy realizowaną w ramach Erasmus + KA1 „Mobilności kadry edukacji szkolnej”.

Program Erasmus+ KA104

Obserwacja pracy /job shadowingw akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” zapewnia nauczycielom, członkom kadry kierowniczej szkół lub innym pracownikom szkół możliwość spędzenia pewnego okresu za granicą w szkole partnerskiej lub innej właściwej organizacji działającej w dziedzinie edukacji szkolnej. Nauczyciele z Escuela Oficial De Idiomas Rio Vero, w której pracuje Carmen, co roku uczestniczą w mobilnościach nie tylko obserwując pracę innych, ale biorąc udział w kursach i szkoleniach zagranicznych lub prowadząc zajęcia dydaktyczne za granicą.

Uczniowie II LO wizytówką Polski

Pobyt Carmen w naszym kraju był pierwszym pobytem nauczycieli z jej szkoły w Polsce i jesteśmy przekonani, że nie ostatnim.  Wszystko czego doświadczyła od dnia, gdy wylądowała na Lotnisku Chopina w poniedziałek 18 marca bardzo jej się podobało – szkoła, ludzie, miasto i okolice.

Carmen nieprzypadkowo wybrała II Liceum, jako miejsce mobilności. Nasze nauczycielki, Ilona Śmigiel i Renata Radzikowska poznały ją podczas seminarium kontaktowego w Rydze w 2017 roku, gdzie pracowały nad możliwością poprowadzenia projektów w ramach Erasmusa+.  Efektem tego spotkania był wspólny projekt etwinning. Wraz uczniami z Hiszpanii i Włoch w roku szkolnym 2017/18 uczniowie pani Radzikowskiej zrealizowali projekt, którego efektem był ECO Magazine On Line – numer czasopisma dotyczącego ekologii w naszych miastach.  Do dziś korzystają z niego uczniowie uczący się angielskiego, a nasza Pilica, Zalew Sulejowski i tomaszowska oczyszczalnia ścieków są znane w Europie.

            Możemy być z siebie dumni  

W ramach projektu staraliśmy się możliwie najbardziej poszerzyć wymiar europejski naszej pracy porównując różne znane nam systemy edukacji, szczególnie hiszpański i polski. Podczas zajęć i w czasie wolnym rozmawialiśmy o naszej kulturze, w tym kulturze związaną z językiem. Nasze języki i doświadczenia kulturowe nie są od siebie tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Carmen podzieliła się swoim doświadczeniem dotyczącym mobilności Erasmus + KA1 wskazując na różnice pomiędzy różnymi rodzajami mobilności, podpowiedziała nam gdzie szukać inspiracji i pomocy przy pisaniu projektów Erasmus+ .  Szukaliśmy podobieństw i różnic, mocnych i słabych stron naszych szkół nie tylko podczas formalnych zajęć, ale i podczas wydarzeń i uroczystości, w których w tym tygodniu uczestniczyliśmy. Udowodniliśmy, że znajomość języków obcych, nie ważne czy angielskiego czy hiszpańskiego, otwiera nas na nowe wymiary życia i stwarza możliwości poznania ciekawych ludzi i ich świata.

W porównaniach szkół w naszych krajach, które robiliśmy w tym tygodniu panie kucharki i ich obiady przechyliły szalę na naszą korzyść. Dzień Przedsiębiorczości, udział II LO w Targach Edukacyjnych, obchody Pierwszego Dnia Wiosny zachwyciły gościa z Hiszpanii. Wisienką na torcie był Dzień Narodów z prezentacjami i konkursami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły.

Tomaszów – miejsce, którego się nie powstydzicie          

Poniedziałkowy plan mobilności zmieniony ze względu na opóźnienie samolotu i wypadek na drodze do Tomaszowa pozwolił nam na pokazanie Tomaszowa nocą. Patrzyliśmy na miasto oczami naszego gościa i także bardzo nam się podobało. Wtorkowy wieczór spędziliśmy w towarzystwie naszej absolwentki Katarzyny Fili i jej rodziny na Barlickiego 30, gdzie musicie się wybrać z osobami, na których chcecie zrobić dobre wrażenie. Środa upłynęła nam na nauce gotowania, a raczej smażenia tortilli, w szkolnej stołówce. Tortilla zaskoczyła nas, gdyż okazała się być czymś na kształt omleta, a nie plackiem do napełnienia warzywami i mięsem. Efektem pracy zadziwiona była również  Carmen, która przygotowywała to danie po raz pierwszy. Stołówka i kuchnia w II LO po raz kolejny okazały się sprawdzonym miejscem na spędzenie czasu z obcokrajowcami podczas ich pobytu w naszej szkole.  Czwartek spędziliśmy w tomaszowskiej galerii handlowej, a piątkowy wieczór jeżdżąc na łyżwach na arenie lodowej. Polecamy je gorąco Wam i Waszym gościom.

Dziś jesteśmy z Carmen w kontakcie dzięki mediom społecznościowym, ale zanim odleciała urodziło się wiele pomysłów do zrealizowania przez nas w najbliższym czasie. Teraz mają one inny, bardziej osobisty wymiar, a odległość między Tomaszowem, a Barbastro znacznie się skurczyła.

Hasta la vista, Carmen!

(or Sayonara as Arnold Schwarzenegger says in the dubbed in Spanish Terminator)