Podpowiadamy: Jak odnowić kamienny parapet?

0
202

Parapety wewnętrzne, w tym parapety kamienne, spełniają szereg ważnych funkcji. Poza względami dekoracyjnymi, ta część naszego mieszkania chroni przed wilgocią, pomaga w regulacji temperatury, chroni ściany przed zabrudzeniami. Parapety kamienne mogą stanowić również interesującą dekorację wnętrza. Dla spełnienia tych wszystkich funkcji kluczowe jest jednak zachowanie parapetów w jak najlepszej kondycji. Co zrobić, gdy nasz parapet wymaga renowacji?

Wewnętrzne parapety kamienne, chociaż nie są bezpośrednio narażone na opady
i promieniowanie słoneczne, to jednak z czasem mogą ulegać nieestetycznym przebarwieniom, czy zarysowaniom. Jeśli konstrukcja parapetu nie została naruszona, można go wyremontować samodzielnie.

Parapety kamienne — jak je czyścić?

Najpopularniejsze parapety kamienne to te wykonane z marmuru oraz granitu. Mimo iż kamień naturalny jest stosunkowo odporny na uszkodzenia czy ścieranie, raczej łatwo go zabrudzić. Tutaj warto zabezpieczyć parapet przede wszystkim przed bezpośrednim kontaktem z owocami, czy sokiem z pomarańczy bowiem powstałe w ten sposób plamy są trudne do usunięcia

Kamień wymaga odpowiedniego czyszczenia

Odświeżając parapet kamienny, powinniśmy pamiętać, że kamień naturalny nie znosi płynów czyszczących zawierających kwaśne substancje, jak kwas octowy, czy kwas solny. Tego typu środki, jak choćby woda z octem stanowią dla kamienia ogromne zagrożenie. Aby wyczyścić parapet z kamienia, należy sięgnąć po preparat przeznaczony do konkretnych kamiennych powierzchni. Z łatwością nabędziemy taki w sklepie z chemią gospodarczą, w zakładzie kamieniarskim, czy po prostu w internecie – na stronie https://ecinvest.pl/kamien-naturalny/parapety-kamienne.

Impregnacja kamienia to podstawa

Gdy już starannie oczyścimy nasz kamienny parapet, kolejny krok to jego impregnacja. Tutaj także należy sięgnąć po preparat ściśle przeznaczony do tego typu zadań. Potraktowanie kamienia impregnatem:

  •     poprawić wygląd kamienia,
  •     zasklepi mikro szczeliny w powierzchni parapetu,
  •     zapobiegnie osadzaniu się zanieczyszczeń i wnikaniu wody w powierzchnię parapetu.