Policyjna „Akcja Znicz”

0
197

Autor: KPP Tomaszów Mazowiecki

Zbliżający się okres Wszystkich Świętych to dla tomaszowskich policjantów liczne wyzwania w zakresie zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wszelkie działania podejmowane przez Policę wspólnie z innymi służbami ukierunkowane będą na kwestie informacyjne, niwelowanie ewentualnych zagrożeń i niesienie pomocy osobom odwiedzającym bliskich na nekropoliach.

W związku z dużym natężeniem ruchu pieszego i samochodowego w okolicach cmentarzy na terenie powiatu tomaszowskiego prowadzone będą wzmożone kontrole. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prędkość, wyprzedzanie, brawurową jazdę oraz trzeźwość kierowców. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów, a także to, czy dzieci przewożone są w fotelikach, a kierowcy i ich pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Policjanci zadbają też o bezpieczny dojazd i powrót z cmentarzy.

Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że okres świąt sprzyja wzmożonej aktywności przestępczej. W okresie Wszystkich Świętych należy spodziewać się wzrostu przestępczości skierowanej przede wszystkim przeciwko mieniu, w tym również wybryków chuligańskich. Dlatego też przygotowując groby zmarłych, pamiętajmy aby na cmentarz nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów czy dużej ilości gotówki, nie pozostawiajmy też, nawet na chwilę, podręcznego bagażu bez opieki, a nekropolie opuszczajmy przed zapadnięciem zmroku. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed świętem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Wybierając się w dalszą podróż zabezpieczmy swoje mieszkania i domy, sprawdźmy też stan techniczny pojazdu, którym będziemy się poruszać. W miarę możliwości korzystajmy z komunikacji miejskiej, dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, dotrzemy na cmentarz nie tracąc czasu na szukanie miejsca parkingowego.

Policja apeluje o ostrożną i czujną jazdę. Prosimy wszystkich użytkowników dróg o zwrócenie uwag w dniu 1 listopada na organizację ruchu drogowego w pobliżu cmentarzy i dróg dojazdowych, gdyż wystąpią przypadki zmian, a jazda „na pamięć” może być przyczyną wypadków.

Policja udzieli informacji zainteresowanym o możliwości dojazdu do parkingów oraz o czasowych utrudnieniach i alternatywnych drogach dojazdowych, a także apeluje aby kierowcy w rejonach cmentarzy zachowywali wyrozumiałość oraz bezwzględnie podporządkowali się funkcjonariuszom kierującym ruchem oraz innym służbom porządkowym nadzorującym parkingi.