„Poznaj miejsca, gdzie narodziła się wolna, niepodległa Polska”

570

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

…takie hasło przyświecało uczestnikom wycieczki do Krakowa, w której w dniu 31 października wzięli udział kadeci I i II klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.
Zwiedzanie Krakowa rozpoczęto od miejsca dla każdego Polaka wyjątkowego – od zamku na Wawelu. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest naszym symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był przecież siedzibą polskich władców i jest ich nekropolią, jest miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Z wielka powagą i zadumą uczestnicy wycieczki zwiedzili krypty królewskie, gdzie spoczywają polscy władcy i narodowi bohaterowie m.in. Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Rynek Główny gdzie o godzinie 14.00 odsłuchali granego, co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego hejnału. Przy wieży ratuszowej uczniowie naszej szkoły mieli możliwość niemalże przeniesienia się w czasie do 31 października 1918 r. Odbywała się tam właśnie rekonstrukcja historycznego wydarzenia z przed 100 lat, jakim była zmiana warty z austriackiej na polską.
Przy zapadającym szybko zmroku uczestnicy udali się pod Kopiec Kościuszki, usypany dla uczczenia bohatera narodowego na wzór istniejących od wieków w Krakowie kopców: Krakusa i Wandy, które stawiano za wzór trwałości i niezniszczalności. Usypany w XIX wieku kopiec ma u podstawy 80 m średnicy i 34 m wysokości. Na szczycie znajduje się granitowy głaz z napisem „Kościuszce”.
Na szlaku niepodległości uczniowie klas wojskowych wraz z opiekunami p. Dariuszem Jachimowskim i p. Robertem Kołczyńskim odwiedzili również ul. Oleandry – miejsce wymarszu I Kompani Kadrowej, pomnik Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Grunwaldzki.
Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania przewodnikowi p. Stanisławowi Jarosowi, za wyjątkowa lekcję historii i patriotyzmu.

Tekst i zdjęcia – Dariusz Jachimowski