Świętokrzyskie – alternatywa na rodzinny wyjazd z dziećmi

Góry Świętokrzyskie są jedynymi górami położonymi w środkowej części kraju,
w województwie świętokrzyskim. To najstarsze góry w Polsce, erodowane przez wiatr, wodę i śnieg i dlatego nie są wysokie, a łagodnie ukształtowane. Najwyższym punktem jest Łysica (612 metrów n.p.m.) należy do Korony Gór Polski, a drugim pod względem wysokości – Łysa Góra (594 metry n.p.m.) . Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Centralnym miastem tego regionu są Kielce.

Muzeum Zabawek i Zabawy – Kielce

Stolica województwa, baza wypadowa w piękne Góry Świętokrzyskie i muzeum dla dzieci, gdzie na 631 m 2 mogą wpaść w wir zabawy. Muzeum mieści się przy pl. Wolności 2
w Kielcach. Niezwykłość tego miejsca to brak zakazu dotykania eksponatów, tutaj dzieci mogą dotykać wszystkiego. Jedną z wielu atrakcji są zabawki historyczne, jak na przykład niemiecka lalka woskowa z XVIII wieku, ołowiane żołnierzyki, a także gry z okresu międzywojennego – „Lotto”, domino z kości, jo-jo i chińska „Mah Jong. Zabawki etnograficzne to największy zbiór zabawek ludowych w Polsce. Wszystkie zostały wykonane z naturalnych materiałów i ręcznie malowane. Następna kolekcja zabawek to modele – latające, jeżdżące i pływające wykonane z papieru i plastiku. A samo wejście do Muzeum to wielki dziedziniec – plac zabaw. Maluchy znajdą tutaj piłki, rowerki, ślizgawki, gry stolikowe i piaskownice. Plac ozdabiają kolorowe rzeźby i miejsca dla rodziców.

Łysica i Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur

Święta Katarzyna – to z tego miasta rozpoczyna się szlak na najwyższą górę
w świętokrzyskim. Głównym Szlakiem Świętokrzyskim dochodzimy na szczyt góry, która ma dwa wierzchołki – Skała Agaty inaczej Zamczysko z wysokością 608 metrów n.p.m.
i wyższy z widocznym z daleka krzyżem. Tym samym szlakiem dotrzeć można na Święty Krzyż z pięknym klasztorem i malowniczym widokiem na okolicę. W otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się przyjazny rodzinom Hotel Senator Starachowice z licznymi atrakcjami dla dzieci i Hotel Europa Business & Spa. Przy parku króluje Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur z wieloma perełkami dla każdego. Aleja Miniatur to między innymi Krzywa Wieża w Pizie, Zamek Kopciuszki z filmów Walta Disney’a, Statua Wolności, Wieża Eiffla i wiele więcej. Lunapark to świetna zabawa dla dorosłych i dzieci –Rollercoaster, karuzela Crazy Yacht, zabawa w napompowanej kuli wodnej w basenie i Eurobungee. Na maluchy czekają dmuchańce, bawialnia, elektrycznie napędzane samochodziki i stacja kosmiczna. Park Linowy to szaleństwo dla maluchów i dla starszaków. Z czterema poziomami trudności można przetestować swoje umiejętności. Trasa dziecięca to mnóstwo frajdy już dla 3 latka.

Muzeum im. „Orła Białego” – Skarżysko – Kamienna

Najważniejsza placówka kulturalna w świętokrzyskim z największą kolekcją militarną pod gołym niebem mieści się przy ulicy Słonecznej 90. Każdy chłopiec zapamięta taką wyprawę w głąb historii wojskowości. Eksponaty na obszarze ponad 1,5 ha to między innymi: pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny”, samolot IŁ – 14, czołgi, wozy bojowe, rakiety i haubice. Przez cały rok miłośnicy, którzy pragną poczuć ster w rękach muzeum umożliwia wejście do IŁ – 14. W plenerze warto zobaczyć kuchnie polowe czy piece do wypieku chleba. Wizyta z przewodnikiem to także przejażdżka wozem opancerzonym BTR – 60 a wieczorem ognisko dla wszystkich turystów, małych i dużych.

Pacanów, czyli Królestwo Koziołka Matołka

Nie ma dorosłego, który nie zna tego roztrzepanego zwierzątka. Europejskie Centrum Bajki to miejsce gdzie każde dziecko przeżyje niesamowitą przygodę. Godna uwagi jest wystawa „Bajkowy Świat” gdzie przewodnikami będą – Dzwoneczek, Piotruś Pan czy Królewna Śnieżka. Zabiorą maluchy w podróż przez bajkowe krainy dziecięcej wyobraźni z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych i eksponatów muzealnych.