Uratowali windsurfera

769

Policjanci z Zespołu Wodnego z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z ratownikami WOPR-u uratowali dryfującego po Zalewie Sulejowskim windsurfera.

Do zdarzenia doszło 4 sierpnia 2017 roku. Około godziny 14.10 ratownicy WOPR-u otrzymali zgłoszenie, iż w okolicy Tresty na wodzie dryfuje osoba na desce windsurfingowej, która wzywa pomocy. Poinformowali o tym funkcjonariuszy z Zespołu Wodnego z Tomaszowa Mazowieckiego i wspólnie ruszyli na pomoc. Policjanci dopłynęli do pokrzywdzonego, zabrali go na swoją łódź i udzielili pierwszej pomocy. Mężczyzna był  wyziębiony, ale nie odniósł poważnych obrażeń. Jak się okazało 52-letni mieszkaniec Łodzi pływał po zbiorniku, gdy silny podmuch wiatru złamał przegub łączący deskę z żaglem. Uniemożliwiło to dalsze pływanie, przez co utknął na środku zalewu. Dzięki szybkiej reakcji służb mężczyzna bezpiecznie dotarł na brzeg.

Policjanci apelują!

Aby kąpać się bezpiecznie, korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a nawet utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi.

Autor KPP