Uwolnić z magazynów

721

Kolejny weekend tomaszowskie Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego gościło uczestników warsztatów prowadzonych w ramach Projektu pt. „ Uwolnić z magazynów. Muzealia okiem nie muzealników”. Projekt realizowany jest dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu „Koalicje Kultury” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Zajęcia mają charakter cykliczny i trwają od 8 września do 13 października 2017 roku.
Pierwsze zajęcia miały charakter zapoznawczy. Upłynęły pod hasłem „Muzeum to nie boli …czyli pierwsza wizyta w Muzeum”. Aby w pełni zrozumieć specyfikę zawodu muzealnika oraz poznać tomaszowskie Muzeum, uczestnicy warsztatów wzięli udział w questingu, czyli interaktywnym zwiedzaniu Muzeum. Wszyscy doskonale odnaleźli się w tej formie, bo należy nadmienić, że uczestnicy zajęć liczą sobie od 12 lat do 50+. Są to uczniowie tomaszowskich szkół, studenci, nauczyciele oraz emeryci.
W ramach hasła „Muzeum bez tajemnic” uczestnicy warsztatów zapoznali się z działami naukowymi: etnograficznym, archeologicznym, historycznym, sztuki, przyrodniczym i biblioteką.
Muzealne magazyny zostały otwarte i „nie muzealnicy” odkrywali najstarsze, najcenniejsze i najciekawsze muzealia, które warte są „uwolnienia”. Już podczas pierwszej wizyty w muzealnych magazynach odkryto „muzealne perełki”
Wszystkie zajęcia towarzyszące Projektowi : „Jestem jak ten przedmiot …”, „Muzeum – Muzealia – Muzealnik”, gra edukacyjna „Muzeobiznes”, miały charakter poznawczo-edukacyjny. Zajęcia warsztatowe dały uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę muzealników, opracowania obiektów oraz stworzenia wystawy według własnego pomysłu.
Entuzjazm twórczy wzbudzała tzw. „burza mózgów”, podczas której pojawiły się pierwsze koncepcje pracy zespołów tematycznych, rozdzielono zadania, nakreślono wstępny scenariusz wystawy.
Podczas kwerendy przewertowano 29 tysięcy kart katalogowych zabytków. Po kolejnej selekcji pozostało 967 kart katalogowych. Ile muzealiów zostanie ostatecznie „uwolnionych” dowiemy się 13 października, kiedy to odbędzie się wernisaż wieńczący Projekt, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

J. Goździk.

Źródło: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego