Koncert zespołu

1015

O zespole.

Zespół Przyjaciele tworzą muzycy ściśle współpracujący ze sobą nieprzerwanie od kilkunastu lat. Historia zespołu sięga roku 1986, gdy wspólnie z Sylwkiem L. założyliśmy znaną tomaszowską grupę CODEX (Grzegorz Kwapisiewicz (b) i Jacek Węglicki (dr), grającą w tamtym czasie komercyjne amerykańskie utwory (M.Jackson, Toto, Chicago, Boss Scags i wiele in.). W latach dziewięćdziesiątych (91-92) poznaliśmy się z Robertem grając wiele imprez plenerowych oraz wkrótce potem z Tomkiem, przy okazji wielu prac w pierwszym tomaszowskim studio Designer.

W tym czasie zespół CODEX po kilku przekształceniach (m.in. Non-Stop, kilka składów jam-jazz-sesions) przestaje istnieć. Od 1992 roku wraz Z Marcinem Sakturą Saku (www) zakładamy band SUPER TRIO i wkrótce dochodzi do nas młody i bardzo obiecujący perkusista Paweł Stępień (obecnie doskonały polski perkusista). W tym składzie graliśmy nieprzerwanie 7-8 lat.

Jeszcze podczas istnienia naszych zespołów (Robert w Codex, Tomek w Rewers) nawiązaliśmy kontakty z Robertem i Tomkiem muzykując w wolnych chwilach. Naszymi głównymi zainteresowaniami jest jazz-standards i muzyka akordeonowa. Po niemal dwóch latach cichego grania, wspólnych nagrań demo i in. zdecydowaliśmy się wraz z Tomkiem i Robertem na wspólne granie i założyliśmy w 2002 zespół Orfeusz (Ja, Tomek i Robert). Wiele udanych grań w tym wyjazdy letnie do Ustronia Morskiego, gdzie mieliśmy możliwość codziennego grania i bliskiego kontaktu z szeroką publicznością to początek naszej przygody. Wyjazdy kontraktowe, biznesy, inne zespoły i inne ważne sprawy przeszkadzają w istnieniu stałego składu zespołu i jest to główny powód dla którego stworzyła się nowa forma zespołu Przyjaciele – grupa znajomych muzyków grających ze sobą wspólnie w różnych konfiguracjach muzycznych.

Główne style muzyczne, jakie zdarzyło nam się w czasie istnienia tych zespołów uprawiać to: jazz-standards (Armstrong, Sinatra, Nat King Cole, Jobim, Cole Porter i in.), akordeon-trad., biesiada, rock (z IRA, Hendrix włącznie), polska muzyka lat 80-tych, disco-polo. Mnie zdarza się być nawet DJ-em, rochę niezwykłym, bo grającym na pianie i akordeonie, ponadto śpiewającym z prowadzeniem imprez karaoke przy akompaniamencie fortepianu włącznie). Nasz obecny repertuar i obszar zainteresowań jest bardzo szeroki, jednak ukierunkowany na… dobrą muzykę. Potrafimy więc opracowywać przeróżne style muzyczne w poszukiwaniu dobrego smaku i tego czegoś w muzyce co nas wszystkich kręci. Na próbach próbujemy wszystkiego: smooth jazz, muzyka bawarska, rosyjska, muzyka, jazz, oberki, lub kopia stylu TOTO, Chicago (nasze ulubione zespoły).