Sickbag

259

Zespół Sickbag został założony w 2002 roku, wówczas w jego skład wchodzili czterej muzycy: Paweł Godnarski (bas), Daniel Goździk (gitara), Artur Łaski (perkusja) oraz Rafał Kubisiak (wokal). Dwaj ostatni to również autorzy dość kontrowersyjnej nazwy zespołu, która stanowi wstęp do całej twórczości, będącej mieszanką różnych stylów i gatunków muzycznych, które ponoć wypływają z członków zespołu. Stąd porównanie do torby na rzygowiny w samolocie, której nazwa w tłumaczeniu na język angielski brzmi właśnie Sickbag.

Członkowie Sickbag, zainspirowani twórczością między innymi takich grup, jak Limp Bizkit, Linkin Park, Metallica czy Slayer opierają swoje kawałki przede wszystkim na rocku, stanowiącym podstawowy składnik owej mieszaniny, której konsystencję wzbogacają również elementy hip-hopu („The last train home”), muzyki elektronicznej oraz ciężkie, metalowe brzmienie będące konsekwencją połączenia thrash oraz death metalu („Your own way”, „First time”), których wpływ widoczny jest również w tekstach. W utworach Sickbag często pojawia się, bowiem motyw śmierci, degeneracji człowieczeństwa czy nicości. Duża dawka dekadentyzmu urozmaicona jest jednak szczyptą optymizmu, którego odzwierciedlenie stanowi wszechobecna nadzieja na wykorzystanie jedynej szansy w życiu, do czego właśnie członkowie zespołu dążą.

Sickbag to młody zespół, który ma na swoim koncie wiele już sukcesów. Po trzech miesiącach prób nagrywa pierwszą płytę demo, „First time”. W krótkim okresie czasu zostają zarejestrowane kolejne: „From The Inside”, „ Your Own Way”, „Because Of You” aż wreszcie w 2005 roku ukazuje się „Kilka Prawd”, porównywane często do twórczości wykonawców amerykańskich. Ostatnią z płyt, nagraną w profesjonalnym łódzkim studiu wyróżnia wysoka jakość techniczna. Tytułowy utwór od początku lutego 2006 roku można natomiast usłyszeć w Radiu Bis, gdzie Sickbag utrzymuje się na pierwszym miejscu Bislisty z dużą przewagą głosów w stosunku do miejsca drugiego. Do kolejnego utworu pochodzącego z najnowszego demo, „The last home train” został zrobiony w Tomaszowie Mazowieckim teledysk. Większość ujęć nagrano w pomieszczeniu, gdzie odbywają się próby, nazywanym żartobliwie przez członków zespołu „rock kanciapą”.

Wcześniejsze nagrania, nazywane obecnie już „materiałem archiwalnym” cieszyły się natomiast uznaniem między innymi na Przeglądzie Muzyki Młodzieżowej w Piotrkowie Trybunalskim w 2002 roku, gdzie Sickbag zdobył pierwsze miejsce oraz na Międzywojewódzkim Przeglądzie Muzyki Młodzieżowej w Rawie Mazowieckiej gdzie ów zespół zajął miejsce trzecie. Zdarzeniom tym towarzyszyły zmiany w składzie zespołu. W roku 2003 do Sickback należeli także DJ (Łukasz Godnarski) oraz jednocześnie dwaj gitarzyści (Daniel Goździk i Krzysztof Wróbel). Po licznych „turbulencjach”, w 2004 roku pełny Sickbag to czterej muzycy: Mariusz Milczarek (gitara), Piotr Milczarek (bas), Rafał Kubisiak (wokal) oraz Artur Łaski (perkusja). W tym składzie koncertują, dążą do tego, aby nagrać regularna płytę, wyruszyć w trasę koncertową a może nawet wystąpić na jakimś festiwalu poza granicami naszego kraju.

Sickbag i „Kilka prawd” na Bisliście Radia Bis
Głos można oddać wysyłając smsa o treści BL3926 pod numer 2100. Możliwe jest wysłanie tylko jednego smsa dziennie, z jednego numeru telefonu. Koszt wysłanego smsa w cenie zwykłej wiadomości tekstowej.
Eliminacje trwają do 29 kwietnia.