Nowa inwestycja firmy Nordkalk

598

Modernizacja instalacji do produkcji mączek wapiennych w Sławnie to nie tylko najnowsza, ale i jedna z największych w ostatnich latach inwestycja Nordkalk w Polsce.

Nordkalk Corporation, do którego należy Nordkalk Sp. z o.o. jest największym producentem produktów wapiennych w północnej Europie. Nowy młyn rolowo-misowy firmy Loesche o oznaczeniu LM 15.20 pozwolił ponad dwukrotnie zwiększyć zdolność produkcyjną zakładu w Sławnie. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,5 miliona PLN.

Nowy młyn nie wpłynie na zmianę asortymentu mączek wapiennych dotychczas oferowanych przez zakład. Głównym odbiorcami mączek są „drogowcy” wykorzystujący produkt jako komponent do produkcji asfaltu; w branży budowlanej maczka jest wypełniaczem w zaprawach i tynkach, a w rolnictwie używana jest jako suplement wapnia w dodatkach paszowych. W tym roku w Sławnie tylko dla branży drogowniczej planowana jest produkcja 70 tys. ton, co daje średnio 1,4 miliona ton masy asfaltowej, z której można położyć ok. 1100 km nawierzchni asfaltowej (6 m szerokości, 5 cm grubości).

Na świecie zainstalowano dotychczas kilkadziesiąt podobnych młynów, głównie w instalacjach przeznaczonych dla branży cementowej i wapienniczej. Dzięki przyjaznej dla środowiska technologii firmy Loesche instalacja w Sławnie spełnia najnowsze normy europejskie dotyczące emisji.

To nie koniec inwestycji firmy w Sławnie: kolejna planowana na najbliższy czas to modernizacja linii do produkcji wapna nawozowego. Uruchomienie zmodernizowanej linii pozwoli już od wiosny 2007 roku na zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu. Nowa linia, oprócz wysokiej jakości wapna nawozowego, będzie też dostarczać wstępnie przygotowany surowiec do instalacji do produkcji mączek wapiennych.