Czy policjant uciszy nocną zabawę?

373

Wielu mieszkańców blokowisk spotkało się z tym, że podczas przyjęcia do drzwi zapukali policjanci. To najczęściej skutek skarg sąsiadów na zbyt głośną zabawę. Ponieważ cisza nocna rozpoczyna się o godzinie 22:00, po tym czasie w razie hucznego przyjęcia można spodziewać się wizyty policjantów. Funkcjonariusze w takiej sytuacji proszą właściciela, aby ten wyszedł do nich, zwracają przy okazji uwagę na zbyt duży hałas zakłócający spokój.
Zarówno w takim przypadku, jak i w innym policjanci nie mogą wejść do mieszkania po godzinie 22:00, a także dokonać przeszukania. Wejdą w wyjątkowych sytuacjach, nie cierpiących zwłoki – np. gdy istnieje podejrzenie zatarcia śladów lub ukrycia dowodów przestępstwa. Natomiast przeszukanie rozpoczęte przed godziną 22:00 może być kontynuowane w porze nocnej.
Pora nie ma natomiast znaczenia, gdy policja zamierza przeszukać miejsca, które nawet w nocy są dostępne dla innych osób. Podobnie jest w przypadku lokali służących przechowywaniu rzeczy, jak na przykład magazyny – jest to istotne szczególnie w przypadku przedsiębiorców.