Wystawa gołębi

838
Organizatorami wystawy byli członkowie Tomaszowskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Impreza przewidziana była na grudzień 2007 roku, ale ze względu na zagrożenie ptasią grypą nie mogła się wówczas odbyć.

Podczas tegorocznej wystawy, 54 wystawców z całego kraju, zaprezentowało ponad 700 ptaków. Nie zabrakło również gości z Węgier i Bułgarii, którzy zainteresowali się szczególnie jednym gatunkiem gołębi – tomaszowskimi krótkodziobami. Ponadto swoje wdzięki pokazywały motyle warszawskie, krymki białostockie, perukarze, garłacze oraz pawiki. Łącznie na wystawie zaprezentowano 33 gatunki gołębi.

Właściciele gołębi, które zebrały najwięcej punktów, zostali nagrodzenie pucharami oraz dyplomami. Przy ocenie ptaka brano pod uwagę figurę gołębia, upierzenie, kolor oczu, długość ogona oraz piór. Najważniejsze jednak było to, aby ptak był zaobrączkowany, czyli posiadał obrączkę związkowców. Każdy gatunek był osobno oceniany. W związku z tym rozdano w sumie 61 pucharów oraz 70 dyplomów.

Po tak rygorystycznych kryteriach, niewątpliwie mistrzem wśród hodowców został tomaszowianin Andrzej Grad. Jego gołębie rasy tomaszowskie krótkodzioby zdobyły uznanie jury, zarówno w kategorii kolekcje oraz w rasie.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną wystawę, która planowana jest jeszcze na grudzień. Ponieważ będzie to jubileuszowe spotkanie miłośników gołębi rasowych, więc przewidziane są niemałe niespodzianki.