Walka na słowa

790
Eliminacje odbyły się 14 marca (piątek) w godzinach popołudniowych. Konkurs prowadzony był w formie czterech turniejów: Recytatorski, „Wypowiedziane ze słowa”, Teatr Jednego Aktora oraz Turniej Poezji Śpiewanej. W eliminacji wzięło udział 25 osób z terenu powiatu tomaszowskiego.

Występy oceniało jury w składzie: Aneta Mundzia (aktorka), Lucyna Jakubczyk (wykładowca Kultury Słowa w Akademii Świętokrzyskiej), Liwiusz Falak (aktor), Paweł Siedlik (reżyser) oraz Łukasz Ciotucha.

W Turnieju Recytatorskim dyplom oraz nominację otrzymali: Katarzyna Perka (MOK), Błażej Jóźwik (Teatr im. Bogusławskiego w Lubochni), Michał Jabłoński oraz Dorota Bill – Skorupa (kategoria dorośli). Natomiast do dalszego etapu konkursu w Turnieju Poezji Śpiewanej zakwalifikowała się Joanna Czechowicz (Teatr im. Bogusławskiego w Lubochni) oraz Klaudia Włodarczyk.

Poziom konkursu był dobry, chociaż Paweł Siedlik miał zastrzeżenia: „(…) niezbyt dobry dobór tekstów, nie pozwolił prawidłowo zaprezentować swoich umiejętności”. Gdyż wybór tekstu jest najważniejszą częścią każdego konkursu recytatorskiego.

Po prezentacji wszystkich uczestników, Łukasz Ciotucha przekazał swoim młodszym kolegom i koleżankom praktyczną wiedzę o teatrze. Pan Łukasz wykonał monodramat „Teatr daremny”. Po zakończeniu konkursu można było uzyskać fachowe porady od członków jury, co do recytacji poezji czy też prozy.

Wszyscy, którzy uzyskali nominację, zakwalifikowali się do dalszego etapu 53. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem walka na słowa odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, dnia 29 marca.