Kardynał Stanisław Dziwisz w Tomaszowie Mazowieckim

602
„Zawsze przy Nim
Zawsze u Jego boku (..)
Po tamtej stronie
Kto mu towarzyszy?”
– to słowa umieszczone zostały na obelisku, upamiętniającym spotkanie kardynała Stanisława Dziwisza z pracownikami Ceramiki Paradyż, które miało miejsce 17 kwietnia (czwartek).

Podczas wizyty najlepszy przyjaciel naszego Papieża poświęcił tablicę, umieszczoną przed głównym wejściem do zakładu. Zwiedził również pomieszczenie produkcyjne Ceramiki Paradyż oraz przeciął wstęgę i tym samym otworzył najnowocześniejszą linie produkującą płytki ceramiczne. Kardynał Stanisław Dziwisz nie ukrywał zaskoczenia wielkością zakładu.

Podczas homilii, wygłoszonej dla pracowników, krakowski kardynał wielokrotnie nawiązywał do słów Papieża, które znajdują się w Ewangelii Pracy. Przypomniał, że Jan Paweł II również był pracownikiem fizycznym i dokładnie poznał realia ciężkiej pracy: „Niech ten obelisk przypomina Wam Papieża, który również był pracownikiem”. Doświadczenie pracy wpisało się w duchowość Karola Wojtyły. Papież podkreślał, że człowiek pracujący nie tylko poprawia swoja sytuację bytową, ale również doskonali w sobie człowieczeństwo.

Upamiętaniem tego wydarzenia był akt ręcznego przedruku okolicznościowej płytki ceramicznej, którego dokonał kardynał Stanisław Dziwisz.

Kardynał Stanisław Dziwisz po wizycie w Tomaszowie Mazowieckim udał się do Opoczna, gdzie odsłonił i poświęcił pomnik Jana Pawła II oraz odprawił mszę świętą w intencji wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, bpa Piotra Gołębiowskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Kardynał otrzymał również Honorowe Obywatelstwo Gminy Opoczno.