Pamiątki po dawnej Spale

492
Dział "Pamiątki po dawnej Spale" stanowi na razie niewielką część Skansenu Rzeki Pilicy. Spała jest maleńką miejscowością położoną malowniczo nad Pilicą w odległości około 9 km od Tomaszowa Mazowieckiego. Szczyci się ona wspaniałą historią, ale i dziś nierzadko bywa świadkiem interesujących wydarzeń. Zdarza jej się gościć znamienite osobistości. Dlatego też pracownicy Skansenu Rzeki Pilicy oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza żywo interesują się Spałą i jej dziejami.

W dziale poświęconym tej miejscowości znajduje się niewielki budynek dawnej carskiej toalety przywieziony do Skansenu Rzeki Pilicy w całości i tutaj pieczołowicie wyremontowany. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył Mikołajowi II oraz jego świcie. Wewnątrz można obejrzeć unikatowe zdjęcia z czasów, kiedy Spała była myśliwską rezydencją rosyjskich carów, a także portret Mikołaja II oraz jego małżonki – Aleksandry Fiodorownej.

Przed budynkiem stoją ozdobne słupki pochodzące z jednej z pięciu bram wjazdowych prowadzących do carskiej rezydencji w Spale. Przez wiele lat znajdowały się one w ogrodzeniu jednej z tomaszowskich posesji. Po sprowadzeniu do Skansenu Rzeki Pilicy historyczne słupki zostały poddane gruntownej renowacji.