Hubal walczył w Konewce

666
Walczący żołnierze w polskich i niemieckich mundurach, ciężkie opancerzone pojazdy militarne oraz potężne odgłosy strzelających karabinów na długo pozostaną w pamięci uczestników inscenizacji historycznej pt. „Rekonstrukcja potyczki Niemców z oddziałami Hubala”. Odtworzenie historii odbyło się 1 maja na trasie turystycznej „Bunkier w Konewce”.

W przedstawieniu brali udział członkowie „Batalionu Tomaszów” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Brzustowa. Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć „w akcji” m.in. transporter Rosi z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Volkswagen Kubelwagen typ 82 oraz motocykle.

Po zakończeniu inscenizacji najbardziej wytrwali mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z historycznymi pojazdami oraz z walczącymi „żołnierzami”. Chętnych nie brakowało.

„Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na bunkier na początku sezonu. Myślę, że to nie ostatnia rekonstrukcja w tym roku” – powiedział współorganizator inscenizacji Juliusz Szymański. Do powstania rekonstrukcji przyczyniło się również Stowarzyszenie Miłośników Architektury i Techniki Militarnej „Labirynt”.

Pojazdy oraz „żołnierze” biorący udział w potyczce będą prezentować się 2 maja w Spale w parku nad rzeką Gać. Natomiast 3 maja „żywa wystawa” przeniesiona zostanie w rejon bunkra w Konewce.