Poczytaj mi gimnazjalisto!

621
9 maja (piątek) w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej tomaszowscy gimnazjaliści toczyli batalię na słowa. Odbywał się tam Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania Prozy i Poezji. Cel był jeden: jak najpiękniej przeczytać fragment książki. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, uczniowie prezentowali wcześniej przygotowany i wybrany przez siebie tekst. Aby zdobyć tytuł mistrz w pięknym czytaniu, należało również przedstawić wylosowany fragment książki.

Elżbieta Pawlas z Gimnazjum nr 7 zdobyła tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Uczennica Gimnazjum nr 8, Katarzyna Czernic „wyczytała” sobie drugie miejsce. Natomiast Paweł Andryszczak (Gimnazjum nr 3) zdobył trzecie miejsce.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Wezmą również udział w audycji telewizyjnej „Tomaszów czyta dzieciom”.

Przewodnicząca jury Sławomira Mrozowicz udzieliła młodzieży kilku porad, pomocnych przy prawidłowy czytaniu: „Usłyszeliśmy dzisiaj, że przed Wami jeszcze sporo pracy. Myślę, że ta techniczna strona głośnej wypowiedzi, jaką jest czytanie wymaga dużo pracy”. Podstawowymi błędami, popełnianymi przez uczestników konkursu był brak kontaktu z publicznością, oraz szybkie czytanie, przez co wyrazistość wypowiedzi zanikała.

Organizatorami konkursu byli: Gimnazjum nr 7 i nr 2 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim.