Muzea po zmroku

713
„Myślę, że nie ma w Polsce drugiego takiego miasta, tej wielkości jak Tomaszów, żeby cztery placówki o charakterze muzealnym, połączyły się tego dnia i udostępniły swoje zbiory dla zwiedzających” – tymi słowami Wiesława Bogurat (inicjatorka zdarzenia) podsumowała wyjątkową noc – Noc Muzeów.

Święto to odbyło się już po raz drugi w naszym mieście. W wigilię Dnia Muzealnika, czyli 17 maja Tomaszowianie mieli okazję przyglądać się wystawom czy brać udział w imprezach kulturalnych w zupełnie innej atmosferze. Dla zwiedzających udostępnione było Muzeum, Skansen rzeki Pilicy, Galeria Arkady oraz Bunkier w Konewce. Do wszystkich miejsc można było dojechać specjalnym, bezpłatnym autobusem MZK.

Wystawy w nowej aranżacji…

„Muzeum całkiem inne” zostało pokazane wszystkim zainteresowanym, którzy przybyli 17 maja do tomaszowskiego Muzeum. Stałe wystawy zyskały nowy blask, dzięki zmienionej aranżacji. „Życie, tradycja i zwyczaje doroczne wsi rawsko – opoczyńskiej” to tytuł najobszerniejszej w Muzeum wystawy etnograficznej. Ponadto w dawnym pałacu Ostrowskich mieści się wystawa archeologiczna, ukazująca obrządek pogrzebowy na naszym terenie oraz wystawa historyczna prezentująca eksponaty ze zrywów powstańczych oraz dotyczących okresu przemysłowego Tomaszowa Mazowieckiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa sztuki oraz przyrodnicza. Atrakcją wieczoru był plenerowy występ teatru „Trzcina” z II LO.


Dawnych stacyjek czar…

Pod taki tytułem odbyła się inscenizacja w Skansenie Rzeki Pilicy. Ci, co tego dnia odwiedzili skansen, wzięli udział w nietypowym wydarzeniu – ceremonialnym zapaleniu lampki naftowej, stojącej przy poczekalni kolejowej w przystanku „Czarnocin”. W ten sposób promowano nowy eksponat, który zasilił Skansen rzeki Pilicy. Ponadto zwiedzający mogli obejrzeć eksponaty znajdujące się wewnątrz stacyjki.
Na terenie skansenu grupa PCK zorganizowała happening z okazji Dnia Pamięci Zmarłych na AIDS. W ramach solidarności ze zmarłymi na AIDS zapalono 500 zniczy, ułożonych w kształcie wstążki. Ponadto członkowie PCK udzielali informacji na temat AIDS, ze szczególnym wskazaniem różnicy między HIV a AIDS.


Burza Muz…

Galeria Arkady tej nocy nastawiona była na koncerty o różnej tematyce. Uczniowie PSM I stopnia w Tomaszowi Maz. „dali” koncert muzyki klasycznej. Ponadto na scenie wystąpili: FEEKCJA, FIESTA LATINA oraz Miasto. Dawkę dobrego humoru dostarczył Kabaret Galerii Arkady „Rence opa dajom”.

Tajemniczy bunkier…

Dla śmiałków i szczególnie zainteresowanych tematem II wojny światowej, bunkier w Konewce był udostępniony również po zmroku. Pod kierunkiem przewodnika, zwiedzano wnętrza bunkra. Ognisko dopełniło charakter wyjątkowej nocy.

„Noc Muzeów” cieszy się coraz większym zainteresowaniem Tomaszowian. W ten sposób promowane są instytucje kulturalne o charakterze muzealnym oraz szeroka działalność tych placówek.