Z Tomaszowa do Pekinu

666
„Mały”, „Wujek” to jego pseudonimy. Swoją karierę sportową rozpoczął w 1993 roku, jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim. Naukę kontynuował w jednym z tomaszowskich liceów ogólnokształcących. Wówczas pojawiła się szansa rozwoju kariery, która wiązała się z podjęciem nauki w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie. Stworzono tam klasę siatkarską.
 
AZS Politechnika Warszawa była kolejnym klubem, gdzie tomaszowianin trenował i doskonalił swoje umiejętności gry w siatkówkę. Od 2003 do 2008 roku grał w drużynie siatkarskiej Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa (dawniej AZS Częstochowa). Obecnie przybrał barwy klubu Asseco Resovia S. S.A. Rzeszów.

Największymi sukcesami 25-letniego tomaszowianina było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski (2004, 2005), Pucharu Polski oraz tytułu Wicemistrza Polski w roku 2008.

W lipcu b.r. porzucił stan kawalerski. Jego wybranką została szczecinianka, która również trenowała siatkówkę. Ślub odbył się w drewnianym kościółku w Spale. 

Z pewnością wielu naszych czytelników już wie, że powyższe informacje dotyczą Pawła Woickiego, który obecnie reprezentuje Polskę w siatkówce na XXIX Olimpiadzie w Pekinie. O miejsce w kadrze tomaszowianin rywalizował z Łukaszem Żygadło. Raul Lozano zadecydował, że do stolicy Chin pojedzie Paweł Woicki. Siatkarz zagra na pozycji rozgrywającego.

Kolejnym reprezentantem Polski na Igrzyskach Olimpijskich jest Marek Galiński. Rodowity opocznianin rozpoczął uprawianie kolarstwa w wieku 16 lat w LKS „Opocznianka”. Kolejnym klubem na drodze do kariery kolarza był KS „Start” w Tomaszowie Maz. Wówczas trenerem Marka Galińskiego był Zbigniew Dziurdź. Likwidacja tomaszowskiego Klubu Sportowego spowodowała, że kolarz wraz ze swoim trenerem przenieśli się do LKS „Optex” Opoczno. Kolejne grupy, w których szlifował swoje umiejętności to: Lotto PZU, PSB Atlas Orbea, Wilier Atala Optex, CCC Polsat Polkowice. Obecnie jest zawodnikiem JBG2 APC Presmet Professional MTB Team. Podczas Igrzysk Olimpijskich Marek Galiński wystąpi w wyścigach kolarskich MTB

Ponad 260 polskich sportowców pojechało do Pekinu walczyć o medale igrzysk. Polskę reprezentować będą nie tylko sportowcy, ale i sędziowie w liczbie 22 osób.

Igrzyska rozpoczynają się dzisiaj. Wymowna data i godzina (8.08.08 godz. 8 wieczorem), według Chińczyków ma magiczny wymiar. Ósemka to symbol szczęścia, dostatku i powodzenia. Miejmy nadzieję, że przyniesie ona szczęście również naszym sportowcom.  

Olimpiada zakończy się 24 sierpnia.