Festiwal Pracy zakończony

657
„Ci ludzie poprzez pracę wychowują siebie, poprzez pracę krzewią ideę wolontariatu. Przyjechali tutaj za swoje pieniądze, za swoje pieniądze się żywili, spali. (…) Jeżeli ktoś powie, że sprzątali to zmarnowali swój czas. Jeżeli ktoś powie, że pracowali to świetnie wykorzystali ten czas dla rozwoju. I pokazali nam – Tomaszowianom– że pracując też można się rozwijać” – o 150 wolontariuszach z 31 miast Polski, z 7 krajów świata powiedział Jakub Olczyk z Wydziału Rozwoju, Strategii i Promocji Miasta w UM.                                                                                                                  


W ciągu ośmiu dni trwania Realnej Akcji w Tomaszowie Mazowieckim (3-10 sierpień) zostały wykonane następujące prace na rzecz miasta: wybudowano plac zabaw dla dzieci w Parku Miejskim, oczyszczono bulwary nad rzeką Wolbórką, wykonano prace porządkowe na terenie Skansenu Rzeki Pilicy i Niebieskich Źródeł, pomalowano płot na Lechii, przystanki MZK, ławki w amfiteatrze, wyremontowano trzy mieszkania podopiecznych MOPSu. Do zadań wolontariuszy należało również naprawianie łóżeczek na oddziale dziecięcym oraz wykonanie nowych bud dla psów, będących w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Członkowie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków (SAP) pomalowali zabawki znajdujące się na terenie Przedszkola nr 17.                                                                                                

Podczas festiwalu w dniach 8-9 sierpień zorganizowany został piknik organizacji pozarządowych. „Było wiele organizacji, które prezentują swoją działalność przede wszystkim poprzez prezentacje stoiskowe, ale również w praktyczny sposób pokazują, jak pomagają, jak rozwiązują problemy w Tomaszowie Mazowieckim, jak pomagają innym, w jaki sposób pracują na rzecz naszego społeczeństwa tomaszowskiego" powiedziała Anna Przybyłkowicz, pełnomocnik ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

                                                                                                                                                                                      
Swoją działalność prezentowały m.in. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie Łucznictwa „ARCUS”, SAP, Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Miłośników i Opieki nad Zwierzętami. Piknik kończyły koncerty zespołu „ELOHIM” i „EXODUS”. 

 

Realna Akcja to pierwsze tego typu działanie w Polsce, którego głównym założeniem jest praktyczne służenie innym ludziom, pokazanie, że „nadzieja” nie jest pustym słowem. Festiwal został zainicjowany przez chrześcijańską fundację Realna Nadzieja przy współpracy z Urzędem Miasta (m.in. udostępnienie materiałów).

 Zdjęcia z Realnej Akcji znajdują się w naszej Fotogalerii.