To jest sól naszej ziemi

708
Dzień Weterana to czas wspominania tych, którzy zginęli na polach bitwy, walcząc o wolną Polskę. W tym dniu Polacy oddają hołd i należytą cześć obrońcom kraju. Chociaż ustawowo Dzień Weterana przypada na 1 września, to w naszym mieście obchodzony był 5 września (piątek).

W Kasynie Wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim spotkały się osoby, których młodość przypadła na lata II wojny światowej. „Spotykamy się i wspominamy, oczywiście mniej wspominamy lata młode, bo to są lata przykre, smutne i nieraz bardzo tragiczne” powiedział przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych mjr w stanie spoczynku Władysław Stasiak.

Podczas uroczystości szczególne odznaczenie przyznano Genowefie Nóżkowskiej, kombatantce, byłej łączniczce i kolporterce w oddziale Hubala. Pani Genowefa należała do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. W 1942 roku została zdekonspirowana i zatrzymana w tomaszowskim więzieniu. W jej życiorys wpisane jest cierpienie związane z walką z okupantem. Była torturowana przez Gestapo i wywieziona do obozu śmierci w Oświęcimiu. Odzyskała wolność w 1945 roku. Genowefa Nóżkowska za swoje zasługi otrzymała awans na stopień kapitana WP.

W tym samym dniu odbył się również I Marsz „Szlakiem Obrońców Tomaszowa Mazowieckiego z ’39 roku i Miejsc Pamięci Narodowej”