Ordery Ecce homo przyznane

695
Jedenastą edycję „Ecce homo” zaszczycili swoją obecnością wybitni goście. 21 września ewangelicki kościół Zbawiciela tętnił energią ludzi, którzy swoje życie poświęcili na pomaganie drugiemu człowiekowi, którzy „(…) poprzez swoja działalność dają świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego”. Zostali oni wybrani przez Kapitułę Orderu w składzie: Dariusz Walczak, ks. Roman Pawlas, s. Zofia Zdybicka, Józef Lipiec, Jan Ostrowski. Tegorocznym Kustoszem Orderu został Rafał Zagozdon.

Wśród uhonorowanych tym wyjątkowym orderem, znalazła się Lee-Elisabeth Hölscher-Langner. Niemiecka aktorka, członkini Polskiego i Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Wraz z wolontariuszami włącza się w polsko-niemieckie projekty charytatywne. Dwukrotnie zdobyła tytuł „Człowieka Roku” w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Lee-Elisabeth Hölscher-Langner otrzymała order „Ecce homo” za „(…)różnoraką pomoc niesioną osobom potrzebującym, za niestrudzone łączenie ideałów sztuki, harmonii i piękna z miłością bliźniego.”.

„Order Ecce homo dla Andrzeja Szczeklika za bezinteresowność i profesjonalizm, za wielkie serce oraz ujmującą wrażliwość duchową w obszarze medycyny i sztuki”. W ten sposób zostało uzasadnione przyznanie orderu prof. dr hab. nauk medycznych, lekarzowi, pisarzowi i pianiście w jednej osobie. Zajmuje się badaniami chorób serca i płuc. W 1975 roku wysunął teorię o rozwoju astmy aspirynowej. Została ona przyjęta i udowodniona. Obecnie kieruje II Katedrą Chorób Wewnętrznych UJ w Krakowie.

Orderem został udekorowany również prof. dr hab. nauk medycznych Jacek Łuczak. Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, kardiologii, anestezjologii i intensywnej terapii. Założył Katedrę i Klinikę Medycyny Paliatywnej AM w Poznaniu, Poradnię Walki z Bólem i Klinikę Opieki Paliatywnej (pierwsza w Europie). Obecnie jest kierownikiem Kliniki Opieki Paliatywnej Katedry Onkologii UM w Poznaniu. „Order zostaje przyznany za niesienie nadziei i ulgi w cierpieniu, za walkę o godne umieranie oraz za to, że choroba boleć nie musi”.

Kapituła Orderu wyróżniła Leszka Plocha za „(…)budowanie radości i dawanie szansy artystycznego spełnienia oraz samorealizacji osobom niepełnosprawnym”. Leszek Ploch jest doktorem nauk humanistycznych, pedagogiem specjalnym, terapeutą, muzykiem, prezesem Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. W 2002 roku razem z Gustawem Holubkiem Zbigniewem Liberą utworzył Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych. Jest założycielem Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”, który w ewangelickim kościele Zbawiciela umilił Damie, Kawalerom oraz zaproszonym gościom czas, poprzez wykonanie znanych utworów muzycznych.

Na zakończenie uroczystości przyznania orderów „Ecce homo” Jerzy Mamcarz zaśpiewał utwory autorstwa Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka.