Memoriał Gawłowskiego

634
14 zespołów z całej Polski m.in. z Białegostoku, Rzeszowa, Torunia, Sosnowca, Moniek wzięło udział w turnieju piłki siatkowej, poświęconym pamięci tomaszowianina Wiesława Gawłowskiego, mistrza świata i mistrza olimpijskiego w piłce siatkowej. Mecze odbywały się w dniach 26-28 września w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Finał rozegrano w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Nowowiejskiej.

Mecze rozegrano w dwóch kategoriach: młodziki i kadeci. Tomaszowskie drużyny KPS RKS „Lechia” w obu kategoriach wiekowych zajęły trzecie miejsce. „Nasz klub jest klubem tylko z nazwy bardzo stary. Szkolenia odbywają się dopiero drugi rok. Myślę jednak, że na sukcesy nie będzie trzeba długo czekać” trzecie miejsce naszego klubu tłumaczył prezes „Lechii” Marek Hertel.

Niepokonanymi mistrzami okazali się członkowie zespołu z Rzeszowa. RESOVIA, bo nich mowa, zajęła pierwsze miejsce w kategorii młodzików i kadetów. Z pewnością o zwycięstwie drużyn zadecydowały nie tylko umiejętności graczy, ale również doping fanów. Natomiast drugie miejsce w kategorii młodziki zajął „Płomień” Sosnowiec. W kategorii kadetów, tuż za RESOVIĄ uplasowała się drużyna „Oczko” z Białegostoku.

Podczas finałowych meczy obecna była Barbara Gawłowska: „Jest mi niezmiernie miło, że tyle ludzi pamięta o moim mężu, że go wspominają”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Memoriału im. Wiesława Gawłowskiego w piłce siatkowej chłopców był Klub Piłki Siatkowej „Lechia” Tomaszów Mazowiecki. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe, Polski Związek Piłki Siatkowej, Łódzki Związek Piłki Siatkowej.

Wiesław Gawłowski (ur. 19 maja 1950 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 14 listopada 2000) – ps. "Mały", siatkarz, nauczyciel WF, trener, mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu 1976, w reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań (1969-1980) co jest rekordem w polskiej siatkówce. W klubie był atakującym, a w reprezentacji rozgrywającym i w tej roli zaliczany był do czołówki światowej. Trzykrotny olimpijczyk (Monachium 1972, Montreal 1976 i Moskwa 1980). W Montrealu zastąpił Stanisława Gościniaka na pozycji rozgrywającego. Po zakończeniu reprezentacyjnej kariery wyjechał do Włoch, gdzie występował w zespole Vianello Pescara. Odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Zginął w wypadku samochodowym 14 listopada 2000. (źródło: www.wikipedia.org)