Tomoffan rozstrzygnięty

693
Galeria Arkady w miniony piątek (17 października) zamieniła się w salę kinową, gdzie zaprezentowano filmy nadesłane na pierwszy przegląd filmowy. Wśród dziesięciu filmów zgłoszonych do konkursu, trzy zostały wyróżnione i docenione przez jury w składzie: Paweł Zysiak, Janusz Pająk, Grzegorz Sławiński.

„Mogę pokazać szerszemu gronu ludzi to, co mnie męczy, to, co mi się podoba, mogę pokazać swoje emocje” powiedział uczeń II LO Maciej Kraśniewski, twórca wyróżnionego filmu „Meaning of time”. „Znaczenie czasu” to nie pierwszy film Maćka. W ubiegłym roku tomaszowianie w Galerii Arkady mogli zobaczyć film „Zemsta kolesia spod 16-stki”. W gronie wyróżnionych filmów znalazł się również film pt. „Autostopowicz” Piotra Hrabskiego i Kamila Siedlarskiego oraz „My way – my tricks”  Pawła Sobotkowskiego.

 Film „Meaning of time”  Macieja Kraśniewskiego:


Film Piotra Hrabskiego i Kamila Siedlarskiego „Autostopowicz” :


 Film Pawła Sobotkowskiego „My way – my tricks” :


 

Umiejętności reżyserskie zostały również docenione przez zgromadzona publiczność, która przyznała dwie nagrody: Maciejowi Kraśniewskiemu za film „Meaning of time” i Pawłowi Sobotkowskiemu za filmy „My way – my triks” oraz „Porachunki”.

Na przegląd nadesłano łącznie 10 filmów, w tym 5 grupy D&W. Oto twórcy oraz ich produkcje: Piotr Hrabski, Kamil Siedlarski „Autostopowicz”, „Kontrakt na życie”, „Porwanie”, „Windykator”, „Z dna butelki”; Maciej Kraśniewski „Meaning of time”; Paweł Sobotkowski „My way – my tricks”, „Porachunki”; Monika Urbańska-Domaradzka „Pożar”; Lidia Urbańska-Ptak „Świnia”.

Każdy z tych filmów, poza produkcjami nakręconymi telefonem komórkowym, niosły ze sobą jakieś przesłanie, miały w sobie jakąś myśl. W przypadku tych filmów myślę, że jesteśmy jeszcze gdzieś na początku tej drogi filmowej. Ale każdy z tych twórców, w tych produkcjach pokazuje chęć pracy” powiedział organizator przeglądu Grzegorz Sławiński. Ponadto to, co szczególnie zwróciło uwagę w filmach zgłoszonych do przeglądu, to powtarzający się motyw zbrodni, okrucieństwa, zabójstwa. Czyżby młodzi twórcy wzorowali się wyłącznie na hollywoodzkich produkcjach filmowych, opartych na filmach przesiąkniętych agresją?

„Pomysł zorganizowania I Tomaszowskiego Przeglądu Krótkich Filmów TOMOFFAN zrodził się kilka lat temu – wyjaśnia Grzegorz Sławiński – dowiedzieliśmy się, że kilka osób jest zainteresowanych w Tomaszowie kręceniem filmów. To młodzi twórcy. Próbowano kręcić filmy w okolicy Tomaszowa, w Spale czy na terenie Wistom. Trzeba było impulsu, żeby mogli się spotkać i wziąć udział w przeglądzie”. Dlatego to nie koniec zmagań „na kamerę”. W przyszłym roku organizatorzy zapowiadają przegląd filmowy o charakterze ogólnopolskim.