Rarytas dla kinomaniaków

630
„Wydanie Festiwalowe Lato 2008” pod taką nazwą zaprezentowano w miniony piątek (31 października) 18 krótkich filmów z największej światowej platformy krótkiego metrażu Future Shorts. Najlepsze produkcje z całego świata zebrano, pogrupowano a efektem tych działań był piątkowy pokaz.  

„Na filmy krótkie na świecie jest moda. Dotarłaby i ona do Tomaszowa, chociażby za sprawą portali internetowych takich jak Youtube. Coraz więcej twórców, zwłaszcza początkujących, bierze kamery, które są coraz bardziej dostępne i kręcą swoje produkcje, dlatego powstają bardzo ciekawe rzeczy, które w przypadku Future Shorts są produkcjami najlepszymi” tak argumentował instruktor MDKu Grzegorz Sławiński pomysł pokazania tomaszowskiej publiczności reżyserskich poczynań twórców filmów krótkometrażowych.

„Suprise”, „Inside”, „In the bar” czy „She loves me, she loves me not” to tylko niektóre tajemniczo brzmiące tytuły filmów, zaprezentowanych na dużym ekranie w Galerii Arkady. Każdą z produkcji filmowych charakteryzował ciekawy pomysł, eksperyment reżyserki czy zaskakujący finał, a to wszystko „oplecione” kunsztownym humorem. O fabule poszczególnych filmów można przeczytać tutaj.

Wśród widzów pokazu nie zabrakło tych, którzy już poczynili pewne kroki w kierunku amatorskich nagrań filmowych. „Członkowie Klubu Filmowego TOMOFFAN już kręcą krótkie filmy, czego dowód mieliśmy w trakcie pokazu podsumowującego I Tomaszowski Przegląd Krótkich Filmowów – powiedział Grzegorz Sławiński – myślę, że zainspirowani pokazem filmów krótkometrażowych, podczas kolejnego konkursu będą częściej sięgać po kamery”.

Organizatorami pokazu filmów krótkometrażowych byli: Klub Filmowy TOMOFFAN przy Młodzieżowym Domu Kultury i Galeria Arkady. Pokaz wspierał Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

W najbliższy piątek (7 listopada) w Galerii Arkady powtórzony zostanie pokaz krótkich filmów. Start o godzinie 19.00.

Future Shorts to największa na świecie platforma prezentacji i promocji filmów krótkometrażowych. Powstała w roku 2003 i cały czas się rozwija, zdobywając coraz większe uznanie w oczach publiczności, twórców, przemysłu filmowego oraz mediów. Wybrane filmy z całego świata prezentowane są regularnie w 20 kinach w Wielkiej Brytanii oraz 30 miejscach w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Future Shorts obecne jest na dużych festiwalach muzycznych m.in.: Glastonbury i The Big Chill. (źródło: www.futureshorts.com)