O ekologii na muszli

738
Podczas festynu najmłodsi tomaszowianie poprzez zabawę i lekcję ekologiczną zdobywali wiedzę na temat prawidłowych zasad opieki nad zwierzakami podczas spacerów po mieście. „Impreza miała na celu propagowanie wszystkich zasad ekologicznych, jakie dzieci powinny znać. A jedną z podstawowych, którą ostatnio uznaliśmy za priorytetową, to, że po naszych pupilach należałoby sprzątać. Dobrze by było, żeby nawet mali właściciele psów wiedzieli, w jaki sposób wyprowadzać psa, żeby był bezpieczny dla otoczenia i żeby tego otocznia nie zanieczyszczał.” poinformowała Diana Dylewska, koordynatorka festynu ekologicznego. Akcja prowadzona była w ramach obchodów Dnia Ziemi.

W festynie wzięły udział dzieciaki z tomaszowskich szkół podstawowych: nr 1, 7, 10 i 12 oraz maluchy z przedszkoli nr 2, 5, 8, 11, 12, 14, 20 i prywatnego przedszkola Rajkolandia. Część z nich wystąpiła na scenie z piosenkami tematycznie związanymi z ochroną przyrody i zwierząt. Ponadto uczestnicy festynu wysłuchali opowieści wiceprezydenta Grzegorza Haraśnego o sposobie przygotowania się do wyjścia z psem na spacer. W tym celu wiceprezydent przyprowadził swojego psa rasy malamut – Mata. Punktem kulminacyjnym było show pt. „Historia zaginionego papierka”, które wykonał Teatr Pozytywka z Krakowa.

Ponadto smyki dostały kupeczki, czyli zestawy do sprzątania psich odchodów. A „wszystkie dzieci, które przyniosły na festyn surowce wtórne otrzymały doniczkę z wiosennym kwiatkiem – kontynuowała Diana Dylewska – dodatkowo klasy biorące udział w konkursach podczas festynu otrzymały zestaw roślin do zasadzenia na terenie swojej szkoły lub do udekorowania pracowni”.

Organizatorami festynu ekologicznego byli: Ośrodek Kultury „Tkacz” oraz Wydział Inżynierii Miasta przy Urzędzie Miasta.