Lepili z pasją w glinie

832
Przez cały maj zorganizowane grupy ze szkół oraz uczestnicy sekcji plastycznych z Miejskiego Ośrodka Kultury brali udział w warsztatach ceramiki pod kierunkiem Bożeny Gajdy – instruktora plastyki i opiekuna Pracowni Ceramiki w MOK -u, pomysłodawczyni i głównego realizatora całego projektu. Podczas warsztatów uczestnicy zajmowali się tworzeniem biżuterii z gliny oraz glinianych kufrów i kuferków, okolicznościowych monet z herbem Tomaszowa Maz. i loga MOK -u, oraz lepieniem Glinoludów.
 
3 czerwca warsztaty prowadzili: Pola i Albert Krystyniakowie – artyści plastycy od ponad 30 lat zajmujący się ceramiką, na co dzień prowadzący warsztaty artystyczne dla nauczycieli i instruktorów.

4 czerwca miał miejsce finał projektu – otwarte warsztaty plenerowe. Tego dnia dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 12 i 13 pod kierunkiem Bożeny Gajdy oraz Poli i Alberta Krystyniaków budowali plenerowy piec do wypalania glinianych elementów, stworzonych wcześniej na warsztatach. Piec został misternie „obmazany” glinianym błotem, obklejony białymi kartonami i następnie wspaniale przyozdobiony przez młodych budowniczych, własnoręcznie wykonanymi, cudownie kolorowymi malunkami. Przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury stanęła niezwykle oryginalna i kolorowa budowla.

Kolejnym punktem było załadowanie pieca glinianymi cudami stworzonymi wcześniej na warsztatach. O godz. 15. 00 nastąpiło rozebranie pieca i wyjęcie gotowych elementów. Można było posłuchać gawędy o zbóju Madeju opowiedzianej przez Alberta Krystyniaka. Opowieść posłużyła za scenariusz całego przedsięwzięcia. Oprócz tego, można było obejrzeć repliki zabytków archeologicznych wyeksponowanych przez Agnieszkę Wieloch. Były to głównie repliki użytkowej ceramiki łużyckiej, chociaż dla porównania była również pokazana ceramika z Afryki i Meksyku. Przy tym stanowisku można było również skorzystać z możliwości toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego lepienia w glinie.

Przy kolejnym stanowisku, koordynowanym przez wychowanków Bożeny Gajdy – uczestników kół plastycznego i Pracowni Ceramiki Miejskiego Ośrodka Kultury, najmłodsi mieszkańcy naszego miasta próbowali zmierzyć się z gliną – ceramiką.

Znajdowało się też stanowisko Drużyny Wojów Słowiańskich – Sława z O.K. Tkacz.
Wszystkiemu towarzyszyła oryginalna oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu MIASTO.
Uczestnicy zostali obdarowani biżuterią oraz specjalnie na tę okazję stworzonymi monetami – wszystko oczywiście gliniane.

Projekt Madejowe Glinoludy odbył się m.in. dzięki wsparciu finansowemu Ceramiki Paradyż oraz dotacji z Urzędu Miasta. Drewno do rozpału pieca dostarczyła firma Tartom. Sponsorom oraz szkołą, które zaangażowały się w projekt Madejowe Glinoludy, a szczególnie szkołom nr: 12, 13 i 14, organizatorzy składają serdeczne podziękowania.