Rozpoczęli rok harcerski

621
Tym samym w piątek po szybkim zakwaterowaniu w domkach uczestnicy spotkali się na apelu rozpoczynającym imprezę na którym przedstawiono kadrę oraz sprawdzono stan uczestników. Wieczorem odbyło się pierwsze ognisko które miało na celu powitanie przybyłych oraz zapoznanie się uczestników. W sobotę od samego rana odbywały się zajęcia programowe. Rozpoczęto od gry „Wędrówka do Pacanowa” która odbywała się wokoło stanicy. Uczestnicy mieli do przebycia krótką trasę zaliczając przy tym punkty kontrolne na których znajdowały się różnego typu zadania- od sprawnościowych, grupowych do logicznych. Po skończonej grze harcerze zamiast odpoczywać złapali się za worki na śmieci i chcąc dać przykład innym posprzątali teren lasu przed bramą stanicy. Po „wysprzątaniu świata” na uczestników czekał ciepły obiad. Po dłuższym odpoczynku rozpoczął się pierwszy turnus zajęć programowych noszących nazwę „12 Prac Asterixa”. Uczestnicy mieli okazję wejść na plastikowe skrzynki, znaleźć igłę w stogu siana, zrobić „coś” z dwóch kartek papieru i szpulki nici czy zagrać w bierki na czas. Po skończonych zajęciach odbyła się uczta z przygotowanych przez uczestników słodkich potraw. Największym zainteresowaniem cieszyła się czekoladowa fontanna oraz wędrujące dookoła stołów ciasto. Zaraz po wspólnej kolacji całość zebrała się na stołówce aby uczestniczyć w festiwalu piosenki i przedstawieniu wcześniej przygotowanych bajek. Prezentacje przeplatane były harcerskimi okrzykami, pląsami czy nadprogramowymi występami harcerzy. Wszyscy uczestnicy w przebraniach zaprezentowali adaptację bądź interpretację wybranej przez siebie bajki wcielając się w bajkowych bohaterów i odgrywając ich role niczym profesjonalni aktorzy. Po zaprezentowaniu się wszystkich drużyn zaproszono uczestników na ognisko obrzędowe. Ogniska obrzędowe są bardzo ważnym elementem pracy harcerskiej. Każdy harcerz poświęca wiele uwagi atmosferze panującej przy braterskim ogniu. Przy właśnie takim ogniu w sobotnią noc przyjęto w poczet instruktorów ZHP druhnę Monikę Skibe. Instruktor ZHP to osoba pełniąca funkcje wychowawcze w Związku między innymi prowadzi drużyny bądź szkoli przyszłych instruktorów.
 
 
W niedzielę na uroczystym apelu nastąpiło podsumowanie Startu. Pierwsze miejsce zajęła 1 Tomaszowska Drużyna Harcerzy Starszych „Burza” im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zdobywając złotego buta, 2 miejsce zajęła 11 Tomaszowska Drużyna Wędrownicza „Baszta” zaś trzecie 23 Tomaszowska Drużyna Harcerska „Tygrysy”. Poza harcerzami, wędrownikami i instruktorami z Tomaszowa nie zabrakło także zuchów z Ujazdu którzy zajęli pierwsze miejsce na trasie zuchowej. Rajd zakończył się w niedziele około godziny 12 zaś zwycięscy  wrócili do Tomaszowa w ekskluzywnym samochodzie. Start Harcerski był zarówno inauguracją roku harcerskiego jak i zakończeniem cyklu imprez odbywających się we wrześniu w których brali udział harcerze z Tomaszowskiego hufca.
Między innymi reprezentacja hufcowa brała udział w obchodach Święta Chorągwi Łódzkiej które odbywało się w tym roku w Skierniewicach. Także zaangażowani byliśmy w piknik organizacji pozarządowych odbywający się na OSiRze czy w Dożynki Prezydenckie w Spale.
W przyszły weekend odbywać się będzie Harcerski Bieg Terenowy „Jodełka” organizowany przez 15 Tomaszowską Drużynę Harcerską „9 Sił” zaś parę dni później odbywać się będzie kolejna edycja gry historycznej „Pajęcza Sieć”.