VI Tomaszowskie Teatralia

431


22 – 25 listopada 2011


22-23.11.2011 – Przegląd Teatrów Amatorskich
24-25.11.2011 – Prezentacje spektakli teatrów profesjonalnych

24.11.2011, godz. 11.00
Bydgoski Teatr Lalek „Buratino”
„Koziołek Matołek”


Tytułowy bohater wędruje przez świat w poszukiwaniu Pacanowa, w którym ma nadzieję spotkać kowali „co umieją podkuć kozy”. Matołek, mimo, że jest mały i brak mu doświadczenia z ochotą podejmuje to wyzwanie. Wyrusza w podróż swego życia. Przeżywa niezliczoną ilość przeróżnych, zabawnych, ale i niebezpiecznych przygód, z których zawsze udaje mu się wyjść cało i zdrowo. A gdy dociera do Pacanowa, co spotyka? Czy uda mu się podkuć nogi? Historia przygód Koziołka Matołka w spektaklu jest zaprezentowana w sposób barwny i wesoły. To widowisko pełne przebojowej muzyki, doskonałych piosenek i świetnej choreografii. Koziołek przedstawiony jest w różnorodny sposób. Twórcy wykorzystują tu całą gamę możliwości, jaką stwarza teatr animacji. Jest więc koziołek jako marionetka, jako aktor w masce i jako lalka żyworęka. Bezpośrednio po spektaklu odbędzie się lekcja teatralna, czyli spotkanie z aktorem lalkarzem odsłaniającym tajniki teatru animacji. Szczególnymi atrakcjami lekcji są: pokaz licznych i różnorodnych lalek teatralnych, a także konkursy i qwizy z nagrodami.

Adaptacja i reżyseria: Czesław Sieńko
Adaptacja: Czesław Sieńko
Scenografia: Jacek Zagajewski
Muzyka: Robert Łuczak
Choreografia: Izabela Gordon-Sieńko
Obsada: Iga Jambor-Skupniewicz/Karolina Suchodolska, Karolina Kasprzak, Marika Szczepanik, Izabela Gordon-Sieńko, Jarosław Siech/Łukasz Seremet


24.11.2011, godz. 18.30
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
„Kartoteka”
 
„Kartoteka” jest jednym z najbardziej znanych dramatów Tadeusza Różewicza. To studium o człowieku zagubionym, nie umiejącym się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, nie potrafiącym zaakceptować otaczającego go świata. Na konwencję spektaklu w reżyserii Michała Kusztala, złożą się różnorodne formy teatralne jak: plastyka, animacja i aktorstwo dramatyczne. Bohaterem przedstawienia będzie lalka w realistycznych ludzkich rozmiarach. To symbol zarówno czystej karty, którą każdy z nas może zapisać wedle własnego uznania, a także pozorów i udawanej moralności, pozy często przybieranej przez fałszywych bohaterów.
Reżyseria: Michał Kusztal
Obsada: Agnieszka Raj-Kubat, Ewa Zawada, Dariusz Czajkowski, Patrycy Hanke
 

25.11.2011, godz. 18.30
„Lifting”
Monodram Jolanty Żółkowskiej


"Lifting", w wykonaniu Jolanty Żółkowskiej opowiada historię prawie pięćdziesięcioletniej kobiety, której życie troszkę się "zacięło". Szwankuje zdrowie, odkrywa też, że mąż ma młodą kochankę, do której zresztą odchodzi. Pojawia się jednak jej dawna miłość, jeszcze z lat szkolnych. Zakochują się w sobie na nowo, zaś życie bohaterki nabiera kolorów. Cała ta, na pozór banalna historia, w zabawny i lekki sposób opowiada o życiu kobiety, która pomimo wszystko odnajduje wiarę i sens w życiu. Wzruszające teksty piosenek autorstwa Ewy Zelenay (w 2008 nagroda poetycka im. ks. Jana Twardowskiego) z muzyką Piotra Golli (akompaniament) powodują, że spektakl nie tylko bawi, ale i zmusza do refleksji.

Autor dramatu Alice Burt
Autor piosenkek: Ewy Zelenay
Reżyseria: Andrzej Jakimiec
Akompaniament: Piotr Golla
Obsada: Jolanta Żółkowska


Bilety do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury.
Ceny biletów:
„Koziołek Matołek” – spektakl-prezent dla uczestników „Tomaszowskich Teatraliów”
„Lifting” – 30 zł
„Kartoteka” – bilet zwykły – 20 zł , młodzież szkolna – 10 zł.
Karnet – 40 zł („Lifting” i „Kartoteka”)
Dodatkowe informacje: tel. (44) 724 42 93