Rzeczycanka o bezdomnych dziewczynach

703

            Książka składa się ze wspomnień dziewczyn uzależnionych od alkoholu i narkotyków, pochodzących z trudnych rodzin, mających kłopoty z prawem, doświadczających przemocy i odrzucenia. „Już potrafiłam wypić połówkę w domu z koleżanką, połówkę przed klubem. Zachłysnęłam się tą Warszawą, zaplątałam w lianach stołecznej dziczy i wydawało mi się, że to ja pociągam za wszystkie sznurki. Przerwałam szkołę, wymyśliłam sobie karierę, taką z dziecięcych fantazji…” – czytamy we wspomnieniu Ani, jednej z bohaterek „Znowu w grze”.

 

            Kobiety mówią o sobie mocno, „bez ściemy”, bez gładkich formułek. Czasami aż nie chce się wierzyć, że w tak młodym wieku mają za sobą tak traumatyczne przeżycia i doświadczenia. – Książka niesie jednak nadzieję tym, którzy znaleźli się na dnie. W pewnym momencie dziewczyny postanawiają zmienić swoje dotychczasowe życie i tak się składa, że zostają powołane do Reprezentacji Bezdomnych Kobiet na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Ulicznej. W miejsce starych problemów „wkładają” nową pasję, a co za tym idzie radość życia, energię, wolę walki, ambicję, a także naukę bycia w zespole – dodaje reporterka. Opowieści dziewczyn uzupełnia rozmowa z ich trenerem, Tomaszem Figlarzem, który mówi o własnych doświadczeniach życiowych i sportowych – sam dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata Bezdomnych jako zawodnik.

 

            Agnieszka Żądło-Jadczak, aktualnie dziennikarka „Dobrego Znaku” i „Kuriera Warszawskiego”, ma już w swoim dorobku wydany w 2009 roku zeszyt poetycki  pt. „Ab ovo” i kilka wygranych konkursów literackich, ale opowieść o Reprezentacji Kobiet Bezdomnych to jej pierwsze kroki na polu twórczości prozatorskiej. Związki autorki z naszym terenem nie dotyczą tylko Rzeczycy, jest także absolwentką I LO w Tomaszowie Mazowieckim.

 

            Książkę można nabyć w wielu księgarniach internetowych (np. Merlin, Gandalf, Muza, Bestsellery, Bajbuk, Księgarnia Warszawa) oraz w serwisie zakupowym allegro, a także przez stronę internetową www.wydawnictwokaligrafia.pl .