Dystrybutor SOLOPAN zaprasza na najnowszy film Pawła Pawlikowskiego – IDA

825


Ciotka opowiada Annie o jej rodzicach i losach rodziny. Wyznaje jej, że Anna jest żydówką. Decydują pojechać do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez sąsiada. Chce się dowiedzieć dlaczego to zrobił i gdzie są ich ciała. W ich rodzinnym domu mieszka teraz syn tego sąsiada, Feliks. Utrzymuje on, że nie wie gdzie jest jego ojciec ale Wanda, sędzia w stalinowskich czasach za pomoc swoich metod wydobywa od niego informacje. Jego ojciec przeprowadził się do innego miasta oddalonego o 60km.

 Kobiety decydują się tam jechać. W drodze do miasta biorą na stopa młodego chłopaka. Jest nim Lis, który jedzie grac koncert na urodzinach miasta.

Kobieta znajduje Szymona w szpitalu. Jest stary i chory. Pamięta żydowską rodzinę, matkę Anny, Różę. Anna jest do niej bardzo podobna. Odnajdują chorego sąsiada, Wanda przepytuje mężczyznę ale załamuje się przy pytaniu o małego chłopca imieniem Tadzio. Anna domyśla się że chodzi o chłopca ze zdjęcia i że jest on synem Wandy. Do hotelu przychodzi Feliks i zawiera umowę z Anną. Pokaże gdzie ich krewni są pochowani w zamian za odrzucenie roszczeń do domu i spokój dla ojca.

Anna przysłuchuję się jak zespół Lisa gra na potańcówce. Rodzi się namiastka uczucia pomiędzy młodymi.

Jednak Anna wraca do klasztoru, choć nie przyjmuje ślubów.

Wanda próbuje prowadzić swoje dotychczasowe życie jednak nadużywa alkoholu i wybiera destrukcyjny model kontaktów z mężczyznami. W końcu popełnia samobójstwo.

Anna przyjeżdża na pogrzeb Wandy. Spotyka znowu Lisa. Dobrze się czują razem i spędzają razem noc.

Lis sądzi, że Anna z nim zostanie, kiedyś się pobiorą będą mieli dzieci.

Ale Anna wychodzi rano. Opuszcza miasto, idzie drogą, swoją drogą …

Miło nam poinformować, że film  "Ida" Pawła Pawlikowskiego została uhonorowana Złotymi Lwami dla najlepszego filmu na zakończonym w sobotę 38. festiwalu w Gdyni.

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Producenci: Eric Abraham, Piotr Dzięcioł, Ewa Puszczyńska

Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz

Zdjęcia: Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski

 
OBSADA

Występują:

Wanda – Agata Kulesza,

Anna – Agata Trzebuchowska,

Lis – Dawid Ogrodnik

Wokalistka  –  Joanna Kulig

Sąsiad – Adam Szyszkowski

Ojciec sąsiada – Jerzy Trela

Więcej o filmie na stronie dystrybutora:

oraz na you tube