I w Tomaszowie rodzą się geniusze

695
Ich twórca, Tadeusz Chmielewski, rodowity tomaszowianin, rocznik 1927, zgodził się na wywiad-rzekę z Piotrem Śmiarowskim, który odpytał go z przebiegu mitręgi, jaką było tworzenie w Polsce filmowej komedii. Książka nosi tytuł „Jak rozpętałem polską komedię filmową. Tadeusz Chmielewski w rozmowie z Piotrem Śmiałowskim”.

Pierwsze rozdziały zajmuje opowieść o dzieciństwie, rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim, perypetie wojenne, w tym (trochę pachnący bogatą wyobraźnią Franka Dolasa) epizod ze spotkaniem wojennym z Eugeniuszem Bodo, któremu bohater książki miał fachowo zdejmować oficerki. Następnie powojenne przystosowywanie się do nowej powojennej rzeczywistości i droga do reżyserii… Kolejne rozdziały poświęcone są okolicznościom i perypetiom związanym z powstawaniem kolejnych komedii od „Ewa chce spać’ począwszy, poprzez „Waleta pikowego”, szpiegowskich „Dwóch panów N”, „Jak rozpętałem..,.”, „Gdzie jest generał”, „Nie lubię poniedziałku”, „Pieczone gołąbki”, aż po „Wierną rzekę”.

Książkę wydało warszawskie Wydawnictwo „Trio”. Mamy nadzieję, że będzie dostępna także w tomaszowskich księgarniach oraz bibliotece.