Piekny koncert Filharmonii Łódzkiej w Tomaszowie Mazowieckim

272
Na zaproszenie władz miasta, do Tomaszowa Mazowieckiego przyjechała ponad setka filharmoników z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Artyści na organizowanym przez Dzielnicowy Ośrodek Kultury z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych koncercie zaprezentowali Requiem Mozarta.

Licznie przybyła widownia przekonała się, że muzyka może odciskać piętno w sercu człowieka, a koncert może być wydarzeniem niezapomnianym. Brawurowe wykonanie kompozycji Mozarta przy wypełnionym do ostatniego miejsca kościele św Jadwigi to uczta, która na długo zostanie zapamiętana przez uczestników koncertu.

Współorganizatorami koncertu byli Filharmonia Łódzka, Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz firmy Ice Full, Balex Metal, Thermano, Joka, Ezbud i Roldrob.

Dzieje powstania Mozartowskiego Requiem d-moll KV 626 – ostatniego utworu kompozytora, pisanego w przeczuciu zbliżającej się śmierci, dokończonego przez jego ucznia – sprawiają, że ten utwór pozwala modlić się muzyką nie tylko za bliskich zmarłych, ale także za samego twórcę dzieła. Czynią tak poznańscy franciszkanie, od 2001 roku w każdą rocznicę śmierci Mozarta odprawiając mszę, której oprawę muzyczną stanowi właśnie Requiem. Ze względu na budowę utworu liturgia jest sprawowana według rytu przedsoborowego – jest to tzw. msza trydencka.

Orkiestrą i chórem Filharmonii Łódzkiej dyrygował Radosław Szulc. Partie solowe wykonali: Marta Boberska – sopran, Olga Maroszek – mezzosopran, Sylwester Smulczyński – tenor i Piotr Miciński – bas