Zasady gry w Kierki Sportowe

876
2. W hierarchii kart asy są najstarsze, potem króle, damy itd.  –  nie ma atutów. W kierki sportowe gra się ”para na parę” i nie liczy się karnych figur ani kierów!. Liczy się tylko karne LEWY – to wystarczy do super gry w kierki sportowe oraz w towarzyskie a niektóre dodatkowe  elementy (szczegóły do omówienia) spowodują wzrost atrakcyjności i zwiększenie poziomu trudności.
3. Rozdającym (dealerem) jest osoba, która oznaczona jest przed rozpoczęciem gry. Karty po dokładnym przetasowaniu rozdaje się zakryte pojedynczo zgodnie z ruchem wskazówek zegara metodą „karta po karcie”.
4. Gracz siedzący po lewej stronie rozdającego zawsze rozpoczyna pierwszą lewę. Każdy kolejny gracz ma obowiązek dokładania do koloru, jeśli tylko ma kartę w takim kolorze w swoim ręku. Jeśli nie ma, może dorzucić dowolną kartę.
5. Kierki sportowe są w istocie bardzo prostą grą, ale istnieje kilka jej odmian (nauka zasad w 5 minut).
6. Gra toczy się dalej, przy czym zwycięzca lewy rozpoczyna następną kolejkę (lewę). Pamiętaj, żeby zawsze dorzucać karty do koloru, gdyż za niezastosowanie się do tej    zasady (wyrzucenie karty w innym kolorze,  gdy ma się jeszcze w ręku kartę w  zagrwanym kolorze) gracz otrzymuje  punkty karne.
7. Po rozegraniu całej gry (gry graczom skończą się karty w rękach), podlicza się punkty.  Za każdą zdobytą lewę gracz otrzymuje jeden punkt karny.
8. Zwycięzcą zostaje gracz, który zgromadzi najmniej punktów karnych po rozegraniu określonej z góry liczby rozdań. „Nie brać” to tzw. rozbójnik,  „Brać” to tzw. odgrywka.
Warianty:
a/ Klasyczny czyli 4 razy „rozbójnik na nie brać” – plus dwie ostatnie lewy karne liczone podwójnie.
b/ Klasyczny czyli 4 razy „rozbójnik na nie brać” – plus trzy ostatnie lewy karne liczone wg.  szablonu: trzecia od końca to 1karna, druga od końca to 2karne, ostatnia lewa to 3karne.

ODGRYWKA: czyli cztery razy „BRAĆ”

W tej części gracze obierają grę w kolor lub w Bez Atu po obejrzeniu wszystkich 13 kart.
W grze nie obowiązuje dokładanie atutów,  gdy nie mamy do koloru – dokładamy dowolną kartę lub „atut” – jest to nasz wolny wybór.

Tak z grubsza można zakończyć omawianie zasad
 
(jest kilka pasjonujących elementów ale o tym opowiem w czasie gry!!!) 
 
wszelkie informacje i pytania – instruktor  sportu
 
Waldemar Gałek ,  tel. 44 724 72 23,  multigraf@op.pl, Tomaszów Mazowiecki.