586 dni stanu wojennego

759
Wystawa została opracowana przez łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i w kalendarzowej formie, w bogaty i interesujący sposób przedstawia kolejne najważniejsze dni i miesiące z okresu stanu wojennego, który wprowadzono 13 grudnia 1981 roku.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Pana Zygmunta Augustyniaka, aktywnego działacza NSZZ „Solidarność” z lat 80- tych, obecnie przewodniczącego Związku Piłsudczyków w Tomaszowie Maz. Pan Zygmunt Augustyniak podzielił się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego, opowiedział o metodach inwigilacji i represji, jakich doświadczył ze strony Służby Bezpieczeństwa oraz pokazał szereg zdjęć i pamiątek z tamtego okresu.

W trakcie spotkania zaprezentował się bardzo młody  zespół rockowy „ZONE”, który tworzą utalentowani i sympatyczni tomaszowscy gimnazjaliści: Michał Czarniecki, Kuba Szuflita oraz Kuba Podwysocki.  Chłopcy zagrali: „Balladę o Janku Wiśniewskim” oraz „Spotkanie z…”, czym wprowadzili zebranych w klimat  lat 80- tych.

 – Klub GROTA Roweckiego w naszym  mieście działa od 2011 roku i stara się popularyzować wiedzę na temat najnowszej historii przede wszystkim wśród młodego pokolenia. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w spotkaniach Klubu i pomagają w jego działalności.  W 2014 roku w planach mamy spotkania związane z przypadającymi rocznicami: 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej, 70 rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, czy też 25 rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku.  Planujemy także konkursy historyczne dla dzieci i młodzieży, prezentację wystaw, książek historycznych oraz wycieczki między innymi  do niedawno otwartego Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Nasze zaproszenie na przyjazd na spotkanie z młodzieżą przyjął między innymi Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powstaniec warszawski prof. Leszek Żukowski- powiedział przewodniczący tomaszowskiego Klubu Radosław Pająk.