Spotkanie z mieszkańcami Tomaszowa na temat profilaktyki

407

Łódzki Oddział NFZ finansuje programy profilaktyczne pozwalające bezpłatnie, szybko i skutecznie wykrywać groźne nowotwory: raka piersi i raka szyjki macicy. Podczas spotkania z mieszkańcami Tomaszowa w dniu 4 kwietnia 2014 r. o godz. 11.00 w Starostwie Powiatowym szczególną uwagę zwrócimy na konieczność korzystania z cytologii – bezpłatnego i bezbolesnego powszechnie dostępnego badania, które może uratować życie. W powiecie tomaszowskim 30 tysięcy kobiet w wieku 25-59 lat powinno skorzystać z tego badania, niestety, skorzystało z niego zaledwie 20% pań.

 

W Polsce rocznie na raka szyjki macicy zapada 3,5 tys. kobiet. Umiera – 1700. Niestety, z bezpłatnej cytologii korzysta coraz mniej kobiet. W Łódzkiem rocznie choruje na raka szyjki macicy 200 pań.

 

Wiele pacjentek zgłasza się do renomowanej placówki, w której leczy się i diagnozuje raka szyjki macicy – Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Co 10. pacjentka nie korzystała nigdy z cytologii! Większość kobiet, które się zgłaszają już z rakiem szyjki, ma od 30 do 59 lat. Panie zgłaszają się, niestety, już z zaawansowanym nowotworem i można im zaproponować jedynie leczenie paliatywne – to znaczy, że nowotwór można jedynie zaleczyć, a nie wyleczyć. Zgłasza się jednak także coraz więcej kobiet z wczesnym stadium nowotworu lub stanem przedrakowym. Pamiętajmy! Rak szyjki macicy rozwija się powoli, przez prawie 20 lat.

 

4 kwietnia będziemy apelować do tych pań, które dotąd nie zrobiły cytologii lub otrzymały podejrzany wynik badania, aby skorzystały z bezpłatnej cytologii, która dostępna jest na co dzień w jednym z blisko 200 gabinetów ginekologicznych w Łódzkiem, w tym w 4 w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Podczas spotkania specjaliści opowiedzą o aktualnie prowadzonych programach profilaktycznych, prawach pacjenta, a także odpowiedzą na pytania związane z bezpłatnym leczeniem. Prelegentami będą Anna Leder – p.o. rzecznika prasowego ŁOW NFZ oraz dr Wojciech Ordon z ICZMP w Łodzi.

 

Podczas spotkania będzie można założyć konto w ZIP. Aby uzyskać dane dostępowe wystarczy dowód osobisty lub paszport. Serdecznie zapraszamy!