Sezon na przeziębienie – jak się uodpornić?

544
Jak się nie przeziębić?
 
Często przeziębiamy się, bo popełniamy błędy, które wydają nam się zupełnie nieistotne. Letnie miesiące się kończą – wrzesień jest już zimny i zasypianie przy otwartym na oścież oknie może nie być najrozsądniejszym pomysłem. Podobnie chodzenie w krótkich szortach, kiedy na termometrze zaledwie 18 stopni. Nierozsądne jest również przesadzanie w drugą stronę – zbyt ciepłe ubieranie się – łatwiej wtedy o przegrzanie. Grunt to znaleźć złoty środek i ubierać się adekwatnie do pogody i warunków. Niezwykle ważna jest też codzienna dieta i dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, której znajdują się w rybach, owocach, warzywach i mięsie. Jeśli do tego dołączymy aktywność fizyczną, to prawdopodobieństwo przeziębienia zmaleje.
 
A kiedy przyjdzie przeziębienie, sięgnij po sposoby babci
 
Czasem jednak po prostu „coś” wisi w powietrzu i do przeziębienia dochodzi. Zanim jednak pobiegniemy do apteki, warto skorzystać ze sposobów na przeziębienie, które stosowały nasze babcie czy mamy. Domowych sposobów.

  • Mleko z miodem, czosnkiem i masłem nie jest takie straszne, a naprawdę potrafi pomóc. Czosnek korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, mleko rozgrzewa, a masło i miód nadają temu dziwnemu, gorącemu napojowi łagodniejszego smaku.
  • Syrop z cebuli łagodzi kaszel. Wystarczy zasypać cebulę cukrem i odstawić w ciepłe miejsce w oczekiwaniu aż warzywo puści soki. Smak nie jest porywający, ale specyfik działa – potwierdzą to nasze babki i matki.
  • Herbata z miodem i cytryną działa rozgrzewająco i uodparniająco. Miód nadaje herbacie przyjemnego smaku, wszyscy wiemy też, że cytryna ma bardzo dużo witaminy C.
  • Wrzątek na zatkany nos. Na zatkany nos może pomóc inhalacja nad miską z gorącą wodą. Do wrzątku można dodać kilka kropel olejku z rumianku, który zadziała kojąco.
  • Płukanie gardła solą z wodą łagodzi jego ból. Czynność tę najlepiej powtarzać 3 razy dziennie, płucząc gardło przez 5-10 minut.
  • Dobry, długi sen. Podczas przeziębienia lepiej zostać w domu i nie opuszczać łóżka. Długi, spokojny sen wpływa korzystnie na nasz organizm – ten po regeneracji ma więcej sił na walkę.
  • Na gorączkę zimne okłady. Kiedy dopadnie Cię gorączka, to znak, że organizm walczy z chorobą. Aby obniżyć temperaturę ciała, można brać nieco chłodniejszy prysznic lub stosować okłady na ciele, przyniesie to ulgę chociaż na chwilę.
 
Gdy nie działają domowe sposoby
 
Najlepiej pójść do lekarza, który zdiagnozuje czy to zwykłe przeziębienie, grypa, czy może angina, przepisze odpowiednie lekarstwa, które zagwarantują skuteczną kurację.
 
Profilaktycznie, jeszcze przed sezonem na przeziębienie można zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe i łagodzące objawy – będą jak znalazł, gdy domowe sposoby nie pomogą.
 
 

 
Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowano przy pomocy apteki internetowej i-apteka.pl.