Kiedy dotrze przelew?

475
Wielu rodaków mimo coraz bezpieczniejszych systemów informatycznych chroniących dane osobowe przed jakimkolwiek zagrożeniem wejścia w niepowołane ręce, nadal woli gotówkę trzymać w przysłowiowej skarpecie, a nie w banku. Pomimo ciągłych zapewnień o bezpieczeństwie systemu bankowego, odsetek Polaków mających konto w banku rośnie, jednak dość wolno.
Kiedy dojdzie przelew?
Ci, którzy mają konta w banku zapewne na początku zastanawiają się jak to wszystko działa i zadają sobie pytanie, kiedy dojdzie przelew pensji, który wysłał im pracodawca?
Warto wiedzieć, że system, dzięki któremu banki realizują między sobą przelewy, nazywa się Elixir. Polega on na przesyłaniu poleceń między tymi instytucjami i w efekcie księgowaniu środków na rachunku pieniężnym. Informacje te są wysyłane w trakcie sesji wychodzących i wchodzących. Można to zobrazować w ten sposób, że my robimy zlecenie przelewu, bank przesyła tą informację do banku odbiorcy i tenże bank księguje środki na koncie. Przy wysyłaniu na rachunek obcego banku, procedura ta zajmuje, w zależności od sesji, dzień roboczy. Natomiast przy wysyłaniu pieniędzy pomiędzy tym samym bankiem, trafiają one na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Na czas otrzymania pieniędzy przez odbiorcę ma wpływ godzina zrobienia przelewu, bowiem banki księgują sesje wchodzące i wychodzące o różnych, stałych dla nich porach.
Sprawdź to online!
Aby sprawdzić kiedy przelew znajdzie się na naszym rachunku, najprościej jest skorzystać ze stworzonej specjalnie w tym celu aplikacji, na przykład http://www.banki.pl/sesje_elixir. Jeśli chcemy wiedzieć, kiedy na konto na przykład elektrowni trafią wysłane tam przez nas pieniądze, wystarczy tylko wpisać kiedy i z jakiego banku je wysyłamy oraz podać bank odbiorcy oraz 10 pierwszych cyfr jego rachunku. Klikamy przyciska sprawdź i system podaje nam przybliżoną godzinę otrzymania pieniędzy przez odbiorcę.