WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ o swoich ubezpieczeniach

598
Jakie środki są gromadzone na subkoncie? Jak zostać nianią albo jak zatrudnić legalną nianię?– na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS.

Od 6 do 10 października 2014 r.  w tomaszowskim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odbywać się będą "Dni Ubezpieczonego”. To akcja edukacyjno-informacyjna, której celem jest uzmysłowienie ubezpieczonym jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. Wiele osób pracujących na umowie-zleceniu czy umowie o dzieło nie wie dokładnie, czy i jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nich odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad gromadzenia składek emerytalnych i nie wie, na czym polega ich waloryzacja. Natomiast uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą od naszych zachowań, te zaś zależą od naszej wiedzy.
W ramach „Dni Ubezpieczonego” w Oddziale ZUS w Tomaszowie Maz., przy ul. Prez. I. Mościckiego 40/42, eksperci ZUS odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wątpliwości z zakresu  podlegania ubezpieczeniom społecznym, opłacania składek oraz korzyściami wynikających z bycia ubezpieczonym. Będą dostępni w Sali Obsługi Klientów na wyznaczonych stanowiskach, w poniedziałek w godz. 8.00-17.00, wtorek – piątek 8.00- 15.00.
Ponadto każdy ubezpieczony będzie mógł zarejestrować swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Dzięki temu uzyska dostęp do własnego konta emerytalnego, gdzie może sprawdzić odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, potwierdzić zgłoszenie siebie i członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (a tym samym możliwość skorzystania z bezpłatnej służby zdrowia), wyliczyć prognozowaną emeryturę przy pomocy kalkulatora emerytalnego. PUE umożliwia także złożenie wniosku do ZUS w formie elektronicznej, śledzenie stanu swoich spraw, a także zarezerwowanie wizyty w ZUS w dogodnym terminie. Płatnicy składek mogą sprawdzić dane osób zgłoszonych do ubezpieczeń, złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu, złożyć inne wnioski dotyczące rozliczeń, zobaczyć zestawienie deklaracji i wpłat (płatnicy składek do 100 ubezpieczonych mogą dodatkowo wygenerować i wysłać dokumenty rozliczeniowe, dokonać zgłoszenia lub wyrejestrowania ubezpieczonych). Założenie profilu i korzystanie z niego jest bezpłatne. Do zarejestrowania potrzebny jest tylko dowód osobisty oraz prywatny adres e-mail.
Dla odwiedzających przygotowano ulotki i poradniki.

 
Monika Domaradzka

Wydział Organizacji i Analiz

Oddział ZUS w Tomaszowie Maz.