Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

522
W zawodach rywalizowało 12 dwuosobowych drużyn – dziewczynka i chłopiec – uczniów klas drugich szkół podstawowych z Rokicin, Łaznowa, Komorowa, Smardzewic oraz SP 1, SP 12, SP 14, SP 10, SP 6, SP 8, SP 13 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Tomaszowa Maz. Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.
Konkurs rozpoczęto rywalizacją sportową. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które drugoklasiści musieli jak najszybciej pokonać. Najpierw bieg slalomem, potem przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach (za te służyły ustawione równolegle ławki), następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymaganego toru pięć rund biegu po odcinku 5 metrów.
Kolejnym etapem konkursu był test z wiedzy o bezpieczeństwie, złożony z 15 pytań, rozwiązywany drużynowo. Zagadnienia poruszone w tej części rywalizacji dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.
Uzyskane na torze przeszkód czasy zawodników każdej drużyny sumowano i po doliczeniu do nich punktów z testu z wiedzy powstała klasyfikacja ogólna. Organizatorzy – Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej komendy policji, ustalili końcową kolejność. Najlepsi okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz Iga Smejda i Bartosz Strzelecki. Drugie miejsce zajęli Natalia Bilska i Jakub Gogol ze Szkoły Podstawowej nr 6, a trzecie Aleksandra Karcz i Mateusz Miazek z Rokicin.
 

 

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 21 listopada w Łodzi. Zwycięska para otrzymała rowery górskie ufundowane przez Europejskie Centrum Odszkodowań w Legnicy, nagrody za drugie i trzecie miejsce – plecaki i kaski rowerowe ufundował Urząd Miasta w Tomaszowie Maz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także okolicznościowe dyplomy, piłki, drobne upominki i elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, PGE Tomaszów Maz, HR System, Tompol Capital, napoje dla uczestników ufundowali właściciele sklepu Lewiatan.
W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę na temat bezpieczeństwa – przedstawiciele KRUS oddział Tomaszów Maz. zaprezentowali uczestnikom film o bezpieczeństwie przy pracach polowych. Film cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci – zdobytą podczas projekcji wiedzę pracownicy KRUS nagrodzili upominkami – najlepsi otrzymali plecaki, a pozostali uczestnicy drobne upominki.